10. března 2009 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České dráhy hledají údržbáře za miliardu

PRAHA České dráhy hledají údržbáře nádraží. Nabízí miliardu korun. Firma vypsala sérii šesti výběrových řízení. Zakázky potrvají od letošního července do konce roku 2011.

Celková hodnota zakázek je zhruba miliarda korun, vyplývá to z věstníku Evropské unie. Informaci také potvrdil Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení drah.

"Jako jediné hodnotící kritérium bude použito kritérium nabídkové ceny," uvedl Šťáhlavský. Lhůta pro podání nabídek je 22. duben. Nyní údržbu zajišťují firmy, které vyhrály tendry v roce 2007. Smlouvy končí letos k poslednímu červnu.

O nemovitosti Českých drah se v jednotlivých oblastech starají organizační jednotky zvané Regionální správy majetku (RSM). Ty ovšem nemají dělníky na údržbu, drobné opravy nebo havarijní zásahy, a proto práce zadávají externím firmám.

Nádraží dráhy dostaly do vínku při svém vzniku v roce 2003, kdy se dělila státní organizace České dráhy na ČD a.s. a Správu železniční dopravní cesty, která vlastní koleje. Převod budov do majetku drah vadí konkurenci, podle které ČD získaly s nádražními budovami neprávem výhodu na trhu.

Existují proto stále úvahy, že by nádraží mohla získat SŽDC, která nyní pečuje o koleje. Ministerstvo dopravy nyní připravuje návrh, podle kterého správa převezme od drah výpravčí a další provozní zaměstnance. O budovách se v návrhu zatím nemluví.