Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České dráhy konečně vydělaly

České dráhy loni podle předběžných odhadů hospodařily se ziskem 50 milionů korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy loni podle předběžných odhadů hospodařily se ziskem 50 milionů korun. | foto: Lidové noviny

PRAHA Padesát milionů korun. Takový zisk hlásí České dráhy za loňský rok. Je to zhruba půlmiliardové zlepšení proti roku 2006, tvrdí předběžné odhady. Je to také vůbec poprvé, co celoroční hospodaření firmy skončilo v černých číslech.

Generální ředitel společnosti Josef Bazala tvrdí, že na výsledku se podílel nejvíce růst přepravních výkonů a také zvýšená platba z ministerstva dopravy. "Za 11 měsíců jsme měli mírně přes 50 milionů a předpokládáme, že v tom koridoru se nám podaří udržet," řekl Bazala.

Ministerstvo dopravy, jako objednatel dálkových spojů, dalo loni drahám na provoz rychlíků 3,4 miliardy korun, což je zhruba o 950 milionů více než rok předtím. Bazala ale zlepšené hospodářské výsledky připisuje hlavně vyšším přepravním výkonům a tržbám. "Za výsledkem je ze 70 procent činnost Českých drah a ze 30 procent zvýšené financování ministerstva," řekl Bazala.

Podle něj ministerstvo pouze dorovnává prokazatelnou ztrátu za vlaky, které si objedná. Rezort tak například zaplatí navíc 700 milionů korun za ztráty z provozu vlaků EuroCity a InterCity, které dráhy dosud provozovaly samy. To je prý zhruba roční ztráta, kterou tyto luxusní vlaky generují.

Dráhy už vydělaly i na úpravě jízdného
Na výsledcích ČD se ale podílela především nákladní přeprava, kde tržby vzrostly o pět procent na zhruba 15,6 miliardy korun. Dráhy přepravily o čtyři procenta více nákladu, celkem 92 milionů tun. O procento na 184 milionů se zvýšil počet přepravených cestujících; tržby z osobní dopravy vzrostly o 8,5 procenta na více než 5,5 miliardy korun.

Zisk dráhy podle Bazaly vykážou i přes oddělení nákladní dopravy do samostatné dceřiné společnosti počátkem prosince. "Pomohla i úprava jízdného, v prosinci jsme získali o 40 až 50 milionů více než za prosinec 2006," připomněl zdražení jízdenek, které 9. prosince přinesl nový jízdní řád.

České dráhy nyní procházejí zásadní restrukturalizací. V prosinci se od mateřské společnosti oddělila nákladní doprava jako samostatná ČD Cargo a.s. a v dubnu převezme údržbu kolejí a s ní 10.000 zaměstnanců ČD Správa železniční dopravní cesty. Podle rozhodnutí vlády se do roku 2010 oddělí také osobní doprava. 

Například ČD Cargo se chystá v následujících letech masivně investovat do svého rozvoje. Během následujících dvou let dá na obnovu lokomotiv a vagonů tři miliardy korun. Peníze firma zaplatí z vlastních zdrojů.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?