24. ledna 2008 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České dráhy míří do oblak

Letadlo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA České dráhy začaly opět spolupracovat s leteckou společností. Poté, co na jaře loňského roku skončila spolupráce s Českými aeroliniemi, budou nyní dráhy na nádražích prodávat letenky nízkonákladového přepravce Sky Europe. ČD připravily pro cestující balíčky jízdenek a letenek s výraznými slevami.

Ode dneška se balíček prodává na nádražích v Brně a Pardubicích. Během února chtějí dráhy rozšířit počet stanic až na dvacet a prodávat například v Praze-Libni nebo v Ostravě.

Levněji než na internetu Letenky koupené v pokladně na nádraží mají být přitom výhodnější než ty koupené přímo od letecké společnosti Sky Europe na jejích internetových stránkách.

 Pokud si cestující koupí letenku šest a více týdnů před odletem, zaplatí za bližší destinace, jako je Milán, Brusel, Kodaň či Benátky, 1290 korun. Do vzdálenějších měst, jako je Paříž nebo Athény, bude letenka stát 1790 korun. V případě, že si koupí letenku dva až šest týdnů před odletem, budou o čtyři sta, respektive o dvě stě dražší. Později je pak už koupit nelze. K letence si musejí koupit vlakovou jízdenku z nebo do stanice Letiště Ruzyně.

Ceny, za které letenky cestující koupí, jsou konečné. Změnit datum odletu nebo jméno cestujícího je podobně jako u většiny nízkonákladových aerolinií možné za poplatek.

 Podle marketingového ředitele pro osobní dopravu Aleše Ondrůje je výhodou pro zákazníka fakt, že si jízdenku i letenku může koupit v pokladně na nádraží a nemusí platit přes internet platební kartou. „Ne každý má k dispozici platební kartu s možností placení na internetu a ne každý má také přístup k internetu,“ tvrdí Ondrůj.
Dráhy si hodně slibují hlavně od kombinace vlak-letadlo na trati z Prahy do Bratislavy. „Tam, kde jsme původně měli být konkurenty, tedy na relaci Praha-Bratislava, nakonec představujeme společný produkt,“ řekl Ondrůj. Cesta Pendolinem z Prahy do Bratislavy a návrat letadlem (či naopak) bude stát 995 korun. „Existuje mnoho manažerů, kteří jezdí do Bratislavy na jednání vlakem a schází jim večerní přípoj zpět. Tato nabídka by se jim mohla líbit,“ doufá náměstek generálního ředitele Českých drah Jiří Kolář.

 Sky Europe si od spolupráce s drahami slibuje větší obsazenost svých letadel. „Cílem je zpřístupnění našich letadel všem Čechům, nejen obyvatelům Prahy,“ prohlásil ředitel Sky Europe Jason Bitter. Pasažéři cestující do Prahy si také budou moci koupit jízdenku na vlak na přepážce Sky Europe na ruzyňském letišti.

 Dráhy do loňského jara spolupracovaly s Českými aeroliniemi, takže letenky ČSA platily i na pendolino. To bylo v prodejních systémech vedeno jako let v hladině nula. ČSA však smlouvu vypověděly jako nepřínosnou. „Zájem neodpovídal našim očekáváním, v průměru vlakem cestovali dva cestující Českých aerolinií denně,“ řekla LN mluvčí ČSA Daniela Hupáková.

Současnou smlouvu drah a Sky Europe aerolinie komentovat nechtěly. Smlouva s ČSA byla od nynější spolupráce se Sky Europe odlišná. ČSA vedly zastávky Pendolina z Prahy do Ostravy jako své destinace, takže odpovídaly i za případné zpoždění vlaku. Dráhy ale nyní prodávají letenku i jízdenku. „Náš personál bude doporučovat zákazníkům spoje tak, aby na letišti byli alespoň tři hodiny před odletem,“ řekl Ondrůj. V případě nepředvídané události se prý obě firmy spojí a budou situaci řešit.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?