Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České dráhy prý vyhrály tendr díky dumpingu

České dráhy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Antimonopolní úřad bude posuzovat, zda České dráhy oprávněně vyhrály výběrové řízení na provozování rychlíků na tratích Liberec - Pardubice - Plzeň. Železniční dopravci si stěžují, že jejich o 40 procent levnější nabídka zvítězila kůli dumpingovým cenám.

České dráhy zvítězily podle Sdružení železničních společností (SŽS) v tendru na provozovatele rychlíků na tratích Liberec - Pardubice a Plzeň - Most díky dumpingové ceně. SŽS se kvůli tomu obrátilo s dotazem na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, uvedlo dnes sdružení na tiskové konferenci. Vyjádření drah ČTK shání.

České dráhy v soutěži nabídly cenu v průměru o více než 40 procent nižší než další uchazeči. Podle předsedy SŽS Jiřího Mužíka dosáhly ČD tak nízké ceny financováním provozu z jiných tratí.

Výběrové soutěže se zúčastnili tři zájemci o provozování rychlíků. Kromě státních ČD i dva soukromí dopravci, Connex Česká železniční a Viamont. Hlavním zadávacím kriteriem byl poměr ceny a kvality vlaků. Podle alternativních dopravců ministerstvo dopravy rozhodlo pouze podle ceny, i když soukromí dopravci nabídli lépe vybavené vlaky.

Zatímco ceny dvou soukromých dopravců se nijak výrazně nelišily, České dráhy nabídly cenu mnohem nižší. V případě trasy Plzeň - Most jejich nabídka činila 16 procent z nabídky dalšího uchazeče.

"Podle našich zkušeností se za tuto cenu taková trať provozovat nedá," řekl Mužík. Lhůtu na odpověď ÚOHS nemá, protože jde o dotaz a nikoliv stížnost, dodal Mužík. SŽS také vadí, že MD vyhlásilo oproti původním plánům i druhé kolo soutěže a uchazeči museli své nabídky přehodnotit. A to poté, co obálky s původní nabídkou byly již rozlepeny.

SŽS sdružuje 17 nestátních železničních společností, které se podílejí na nákladní dopravě asi 12 procenty. Podíl osobní dopravy se blíží pěti procentům. Cílem sdružení je vytvoření liberálního podnikatelského prostředí na české železnici.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...