28. února 2008 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České firmy se bojí o Srbsko

PRAHA Nejasné stanovisko české vlády ohledně uznání nezávislosti Kosova narušuje obchodní vztahy mezi Srbskem a ČR. Váhání Mirka Topolánka může firmy připravit o zajímavé kontrakty.

„Srbové jsou na tuto věc velmi citliví a bedlivě kroky našeho státu sledují. Pokud vláda Kosovo uzná, mohou mít tuzemské firmy problém získat v Srbsku zakázky,“ řekl LN předseda Česko-srbské podnikatelské komory Jiří Mácha.

Podle vedoucího srbské kanceláře vládní agentury CzechTrade Pavla Svobody může váhání politiků negativně ovlivnit srbské rozhodování při zadávání veřejných zakázek. „Pokud půjde třeba o budování infrastruktury, Srbsko při stejných nabídkách může dát přednost firmě ze státu, který Kosovo neuznal,“ uvedl Svoboda.

Podobně se vyjadřuje bývalá velvyslankyně v Srbsku Judita Štouračová. „Už ve chvíli, kdy Kosovo oznámilo, že se odtrhne, Srbové varovali, že přeruší kontakty se státy, které Kosovo uznají,“ dodala. Obavy z narušení hospodářských vztahů mají i zástupci českých firem, které do Srbska vyvážejí své zboží.

Vývoz ztěžuje neprůhledná privatizace
„Váhavost vlády nám rozhodně škodí,“ potvrdil ředitel české firmy obchodující se Srbskem v oblasti chemie. Propad obchodní bilance mezi Srbskem a Českem ale není dočasnou záležitostí. Podle údajů Českého statistického úřadu vývoz tuzemského zboží do Srbska klesá. Zatímco v roce 2006 se vyvezlo zboží za zhruba 5,8 miliardy, o rok později už to bylo jen 3,3 miliardy korun.

Vroce 2007 dokonce sedm měsíců z celkových dvanácti dováželo Srbsko do Česka více zboží než Česko do Srbska. Největší obchodní ruch panoval v oblasti leteckého, automobilového a strojírenského průmyslu. Celkově loni Srbsko vyvezlo do ČR o 178 milionů korun více zboží než Česko do Srbska.

Exportovat do Srbska ale není snadné. České firmy si stěžují hlavně na neprůhlednou privatizaci. „Když člověk s někým v Srbsku obchoduje, často si nemůže být jistý, kdo firmu ve skutečnosti vlastní,“ uvedl Oldřich Florus z prostějovské společnosti AMF Reece.

Někteří obchodníci navíc upozorňují na vliv Ruska na srbské hospodářství. „To je hodně důležitá věc. Česko totiž spadá do jiné sféry vlivu,“ říká šéf české plynařské firmy, který si nepřál být jmenován.