8. července 2016 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České jarní utrácení: lidé si dopřávali více léků, jídla i vybavení na sport

Placení kartou se prodraží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Placení kartou se prodraží | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé v Česku utráceli letos v květnu o poznání více než ve stejném měsíci před rokem. Více peněz dávali za potraviny, výpočetní techniku ale i za sportovní vybavení. Tržby v maloobchodě (bez započtení aut) v květnu zrychlily meziroční růst na 7,5 procenta z dubnových 4,9 procenta.

Vyšší byl hlavně prodej nepotravinářského zboží. Pokračoval také dlouhodobý růst prodejů přes internet a využití zásilkových služeb. Oznámil to Český statistický úřad.

Tržby očištěné o kalendářní vlivy se meziročně zvýšily o čtyři procenta. „Meziroční růst tržeb bez očištění byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní, kterých bylo v květnu 2016 o tři více než ve stejném měsíci 2015,“ uvedli statistici ČSÚ.

PRŮMYSL A STAVEBNICTVÍ

  • Průmyslová výroba v květnu zrychlila tempo meziročního růstu na 8,6 procenta.
  • Naposledy takto výrazným tempem rostla loni v červnu. Letos v dubnu byl růst zhruba poloviční.
  • Stavebnictví v květnu zpomalilo meziroční pokles na 4,3 procenta po dubnovém snížení o 13,7 procenta.
  • Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb, bylo ale zahájeno a dokončeno více bytů a stavební úřady vydaly více stavebních povolení.

Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 11,2 procenta, za prodej nepotravinářského zboží o 8,6 procenta a potravin o 4,6 procenta.

„Pokračoval dvojciferný růst tržeb internetových a zásilkových obchodů, tentokrát o 25 procent,“ popsal úřad ve své souhrnné zprávě. Zvýšení tržeb ale zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen.

Nejrychlejší růst vykazovaly obchody se zbožím pro domácnost, kterým tržby vzrostly o více než devět procent. O 7,6 procenta vzrostly tržby prodejnám farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží. Více lidé utráceli také za počítače a komunikační zařízení, oděvy a obuv či výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.

Tržby za potraviny se zvýšily v nespecializovaných prodejnách o 4,7 procenta a ve specializovaných o 4,1 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziročně o 19,1 procenta. Tržby ze samotného prodeje motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly skoro o pětinu a za opravy motorových vozidel o 16,2 procenta.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!