Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České jídlo: z 'pětikilového' pytle nešla použít ani jedna brambora

Brambory z Tesca na pražském Andělu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brambory z Tesca na pražském Andělu. | foto: Tomáš Julínek

PRAHA Klamavé praktiky a nekvalitní zboží v českých obchodech nepřestanou udivovat. Obchodníci se pokoušejí vymýšlet stále nové triky, jak oklamat zákazníky. Čtenáři serveru Lidovky.cz poslali vlastní úlovky falešných slev či nízké kvality zboží.

Čtenář Tomáš Julínek zaslal fotografii brambor, které zakoupil v supermarketu TESCO na pražském Andělu. 

Brambory z Tesca na pražském Andělu.

"Z pytle o váze 5 kg nešla použít ani jedna brambora, což pokládám zatím za dosavadní rekord. Snad fotky odradí jiné zákazníky od této 'tržní bramborové kvality'," píše.

Pravá chuť ovoce

Pokud máte chuť na pravý ovocný čaj vyrobený přímo z ovoce, čtěte pečlivě informace uvedené na balení. Pravá chuť ovoce, tak přesně to deklaruje výrobce na krabičce čajů Pickwick. Jak ovšem upozornil čtenář Petr Štorek, švestkové šťávy, po které je čaj pojmenovaný, obsahuje celá krabička jen 0,06 %.

Čaj Pickwick

Čtenář si dokonce dal tu práci a zapátral na internetu, aby zjistil, kolik šťávy vlastně čaj obsahuje. "Výsledky jsou následující: krabička má hmotnost 40 gramů (40 tisíc miligramů). Z toho 0,06 % je 24 miligramů švestkové šťávy rozdělené do 20 pytlíků s čajem. Pro zjednodušení předpokládám u švestkové šťávy stejnou hustotu jako u vody, tzn. 1 mililitr = 1 000 miligramů šťávy. To znamená, že máme na celé balení 0,024 mililitrů štávy. Pro ilustraci: Kapka vody má objem 0,050 ml, což značí, že na 20 pytlíků čaje rozdělíme polovinu kapky švestkové šťávy, čímž na jeden pytlík/hrnek čaje dostaneme 1/40 kapky švestkového ovocného potěšení," vypočítal Štorek.

Rybí omáčka.

Na thajské rybí omáčce si chtěla pochutnat Dagmar Milatová. Po prostudování původní etikety však zjistila nesrovnalosti s její českou verzí. "Zdá se mi, že si z nás někdo dělá legraci. Na původní etiketě je napsáno, že omáčka obsahuje extrakt z ančoviček 20%, ale na nálepce v češtině je uvedeno, že produkt obsahuje výtažek z ančoviček 48%," píše Milatová.

ČTĚTE TAKÉ

Albert láká na výhodnou cenu. Za méně masa ale zaplatíte víc.

Máte špatné zkušenosti s nekvalitními potravinami, které v Česku prodávají obchodní řetězce, překvapilo vás na etiketě složení prodávaných potravin? Dejte nám vědět na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz s předmětem ČESKÉ JÍDLO.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.