11. prosince 2007 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České lesy bude řídit šéf KRNAP

Zpracování dřeva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpracování dřeva | foto: ČTK

PRAHA Novým ředitelem Lesů ČR se stal Jiří Novák, dosavadní ředitel Správy Krkonošského národního parku. Novák uspěl ve výběrovém řízení se svojí koncepcí decentralizace správy Lesů ČR a porazil v něm 17 konkurentů, oznámil ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Podle ministra je nyní zásadní věcí stabilizace situace v lesním hospodářství. "Proto bude prvním úkolem nového ředitele dotažení tendrů na lesnické práce do roku 2010," uvedl Gandalovič. V současné době je většina z 257 výběrových řízení napadena neúspěšnými firmami u antimonopolního úřadu, uzavřít lze pouze třetinu smluv.

Novákova koncepce obsahuje přeměnu Krajských inspektorátů na odštěpné závody a zeštíhlení ředitelství Lesů ČR. Státní podnik chce rovněž usilovat o větší využívání dotačních nástrojů EU.

"Jako generální ředitel Lesů ČR hodlám postupovat podle koncepce, se kterou jsem do výběrového řízení vstupoval. Veškeré kroky v pozici ředitele Lesů ČR se budou odehrávat v mantinelech vymezených memorandem, které stanoví pravidla hry na následující tři roky," uvedl Novák.

Do užšího výběru z původní přihlášené osmnáctky postoupili podle dřívějších informací médií vedle Nováka současný pověřený šéf LČR Vladimír Dolejský, bývalý děkan brněnské lesnické fakulty Ladislav Slonek a ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček.

Novák vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně. V roce 1994 stal náměstkem ředitele Správy Krkonošského národního parku a vedoucím odboru péče o les, od roku 2000 byl ředitelem podniku.

Lesy ČR od 15. října, kdy rezignoval generální ředitel Jiří Holický, dočasně řídí Dolejský. Ten za dobu svého působení provedl personální změny na pozicích ekonomické ředitelky a obchodního ředitele. Poslední oznámenou změnou byl nástup Reného Binara, který byl pověřen řízením obchodního úseku. Lesy ČR vlastní pozemky o rozloze přes 1,3 milionu hektarů. Hospodaří s majetkem za více než 70 miliard korun a spravují zhruba 60 procent tuzemských lesů.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.