Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České mýtné se prodražuje

PRAHA Poradce pro zavedení mýtného na českých silnicích a dálnicích zřejmě vyinkasuje mnohem více milionů ze státní kasy, než resort dopravy původně plánoval. Včera to připustil šéf odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Jiří Nouza.

„Za určitých okolností se cena za poradenské služby může vyšplhat až na 140 milionů korun,“ sdělil LN Nouza.

Ještě na začátku května přitom mělo ministerstvo dopravy jiné plány. „Původně jsme sice chtěli poradce za 70 milionů korun, tak to bylo v podmínkách tendru. Jediný zájemce však byl ochotný poskytnout své služby za devadesát milionů. Tak jsme cenu zvedli,“ vysvětluje zdražení Nouza. Avšak ani cena devadesáti milionů, jak potvrdil Nouza, nebude zřejmě konečná.

Podle smlouvy by totiž měl poradce - konsorcium firem Deloitte a Bovis Lend Lease - poskytovat své služby do konce roku 2006. Tedy do rozjezdu zpoplatnění první etapy 972 kilometrů dálnic.

Resort dopravy ovšem podle Nouzy plánuje využít služeb této společnosti i v druhé etapě zavádění mýtného. To znamená až do začátku roku 2008, kdy by se měly začít vybírat poplatky na dalších více než tisíci kilometrech komunikací. O vypsání dalšího tendru ministerstvo neuvažuje.

Soutěž na projektového manažera, který bude Česku radit při zavádění systému na zpoplatnění vybraných komunikací, byla už v minulosti mnohokrát kritizován. Přihlásil se totiž jediný zájemce - konsorcium firem Deloitte a Bovis Lend Lease, který soutěž bez problémů vyhrál.

Tento jediný účastník se ale zároveň podílel na tvorbě zadávací dokumentace samotné soutěže. Náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek tvrdí, že šlo pouze o informativní materiály. Studie o metodách financování mýta z dílny Deloitte však byla součástí zadávací dokumentace na výběr poradce.

Podle společností, které se do tendru na poradce původně chtěly přihlásit, byly podmínky celé soutěže přehnaně přísné a vytvořeny pro příliš úzký okruh zájemců.

Jednou ze zadávacích podmínek totiž byla například zkušenost uchazeče se zakázkou ve výši minimálně tři miliardy korun. Generální ředitel a také jeho zástupce musel mluvit česky. Uchazeč zároveň musel být pojištěn do té míry, aby v případě selhání projektu uhradil státu vzniklé škody.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.