25. září 2008 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České peněžní trhy jsou v bezpečí

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA České finanční trhy jsou od globální finanční krize z větší části izolovány a nevyžadují žádná speciální opatření na jejich podporu. Řekl to dnes člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Mojmír Hampl. Bankovní rada dnes také rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změny. Trh tento krok očekával. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 3,50 procenta.

Centrální banky několika zemí v těchto dnech dodávají na trh úvěry za miliardy dolarů, aby podpořily globální finanční systém. Ten se i po několika takových intervencích stále potýká s nízkou likviditou, která se projevuje i nedostatkem úvěrů.

Hampl řekl, že s výjimkou pražské burzy, která jen v tomto měsíci klesla o více než 13 procent, jsou peněžní trhy v bezpečí. U akciového trhu jde o to, že na impulzy reaguje prakticky okamžitě.

Centrální bankéři ve světě teď sledují, jaký bude osud plánu záchrany finančního systému ve Spojených státech. Tamní centrální banka spolu s ministerstvem financí navrhly systém podpořit částkou až 700 miliard dolarů (asi 11,6 bilionu Kč). Návrh se teď projednává v Kongresu.

ČNB dnes bude na zasedání bankovní rady posuzovat svou měnovou politiku. Analytici očekávají, že základní úroková sazba zůstane na 3,5 procenta, kam ji ČNB snížila v srpnu.
ČTK