Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České pivo bude značkou

Pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo. | foto: Pivo.Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE  Chtěl bych jedno nefalšované české pivo. Pokud prodavači v obchodech uslyší po Novém roce tuto žádost, neměli by už váhat, kterou domácí značku mají vlastně zákazníkovi nabídnout.

Účastníci valné hromady Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) se totiž shodli na tom, že svaz bude takzvaně značkovat ty druhy piva, které považuje za tradiční český výrobek.
Od nového roku tak mohou všechny pivovary, které splňují určitý výrobní postup a používají určité suroviny, získat od ČSPS právo označovat své výrobky značkou české pivo.
 
„Výrobci musejí při výrobě klasického českého ležáku například používat minimálně třicet procent pravého českého chmele, v případě takzvané desítky se jedná o patnáctiprocentní podíl,“ řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. České pivo také musí podle něj obsahovat minimálně z osmdesáti procent slad vyrobený z konkrétní odrůdy ječmene, minimálně z poloviny vypěstované na českém území.

Vedle řady dalších technologických podmínek je také nutné využití klasické výrobní metody dvoufázového kvašení. „Dodržování pravidel výroby bude kontrolovat česká zemědělská a potravinářská inspekce,“ tvrdí Veselý. Pivovary, které podle něj dodržují stanovený výrobní postup, mohou značku české pivo využít jak na domácím trhu, tak při exportu do zahraničí.

Český svaz pivovarů a sladoven se přitom rozhodl „značkovat“ česká piva i přesto, že se mu zatím nepodařilo vyjednat, aby značka české pivo mohla být využívána jako chráněné označení místa původu v rámci celé Evropské unie.

Podobou výsadou se může pochlubit například pivo bavorské. „My ale na druhou stranu chceme jasně deklarovat, že máme zájem na udržení slavné tradice českého pivovarnictví, podobně jako se například Francie stará o pověst svého vína,“ uvedl Veselý. S podobnou iniciativou na udržení tradice pivní výroby přišel přitom už před časem v rámci své reklamní kampaně Budějovický Budvar.

Takzvané výrobní desatero pravého českého piva však paradoxně narazilo na tvrdý odpor konkurence a vyvolalo zlou krev i v samotném svazu pivovarů. „Problém byl v tom, že Budvar vyzdvihoval svou výrobu jako tu jedinou správnou,“ řekl Veselý.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.