19. října 2009 17:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České realitky chtějí za podprůměrné služby vysoké provize

Peníze a nemovitosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze a nemovitosti. | foto: Shutterstock

PRAHA Provize realitních obchodníků se v České republice pohybuje v průměru kolem čtyř procent z hodnoty nemovitosti. To je více, než je evropský průměr, který činí přibližně 3,3 procenta. Vyplývá to z výsledků výzkumu realitní společnosti Era Europe.

Nejvyšší odměny si účtují realitní kanceláře v Německu, kde jim zákazník v průměru zaplatí 5,1 procenta z ceny nemovitosti. Kolem pěti procent se pohybují provize také v Turecku, ve Francii jsou průměrně 4,7 procenta. Nejnižší jsou naopak ve Velké Británii, kde činí v průměru 1,5 procenta.

"Problém nevidím v ceně, která je ve srovnání s Evropou pouze lehce nadprůměrná, ale v rozsahu a hlavně kvalitě poskytovaných služeb," řekl Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Pro rozhodování klienta realitní kanceláře je prý mnohem důležitější, co za své peníze dostane. "Zda pouze schůzku s nekompetentním makléřem nebo profesionální provedení celé transakce od zprostředkování koupě až po vyřízení hypotéky," dodal odborník.

Přes vyšší průměr provizí realitních kanceláří v Česku, není podle prezidenta Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslava Novotného pravděpodobné, že by se odměny obchodníků měly v budoucnosti snižovat.

"Jsem toho názoru, že výše odměn se nebude v budoucnu výrazně měnit. Tento stav je ustálený všude na světě. Co se bude měnit, je nepochybně kvalita a rozsah poskytovaných služeb," řekl již dříve ČTK. Spotřebitelé prý ale budou náročnější a budou požadovat za své peníze kvalitní a komplexní servis.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...