Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České rodiny bohatnou

Ekonomika

  11:42
PRAHA - Bohatství českých rodin narostlo vzhledem k loňsku o 10,2 procenta. Tvrdí to studie italské skupiny UniCredit o finančním bohatství domácností zemí střední a východní Evropy.

Rodina foto: David PortLidové noviny

"Jde o jednoznačnou zásluhu jednak solidního růstu platů, štědrého sociálního systému, ale také třeba cenového boomu na pražské burze," vysvětluje bohatnutí tuzemských rodin ekonom Patrik Rožumberský ze Živnostenské banky, která se na výzkumu také podílela.

Do finančního bohatství domácností studie zahrnuje úspory v bance, investice do akcií. dluhopisů, ale také například životní pojištění. Nezapočítává se tam ovšem hodnota reálného majetku, jako například domů, aut nebo pozemků. Podle ekonoma společnosti Volksbank Vladimíra Pikory je bohatnutí rodin zcela evidentním a zároveň logickým jevem. Tuzemská ekonomika roste nejrychleji od poloviny 90. let, což se odráží i na životní úrovni domácností. "Vždyť jenom reálné mzdy letos vzrostou zhruba o pět procent a Češi nejsou závislí jenom na mzdě," uvedl Pikora s tím, že mnoho Čechů vydělalo například na investicích do akcií nebo podílových fondů.

I přes rychlý ekonomický růst budou Češi zaostávat za západní Evropou ještě velmi dlouho. "Chudými příbuznými budeme v Evropě ještě minimálně dvacet let, ale ty rozdíly se budou postupně - i když velmi pomalu - smazávat," upozorňuje Pikora

Jak vypadá finanční bohatství čtyřčlenné české rodiny

Celkem 676 880 korun 

1. hotovost

13,2%
2. úspory v bance (vklady a stavební spoření) 55,9%
3. cenné papíry (včetně akcií) 4,5%
4. podílové fondy 11,2%
5. pojištění 9,6%

6. penzijní připojištění

5,6%
Z průzkumu zároveň vyplývá, že Česká republika je v regionu vybraných zemí střední a východní Evropy nejbohatší.

Na jednoho Čecha připadá finanční jmění v hodnotě 5746 eur (necelých 170 tisíc korun). Ve srovnání s Maďarskem je to o 29 procent více. Jeden obyvatel Maďarska vlastní finanční majetek v průměrné výši 4468 eur, což v korunách představuje téměř 132 tisíc.

Pokud jde ovšem o tempo růstu bohatství, pak Česká republika zaostává například za Poláky, kteří bohatnou tempem 13,6 procenta, nebo za Slováky. Jejich bohatství se zvýšilo o 11,6 procenta.

Studie zkoumala finanční bohatství těchto zemí: Slovenska, Polska a Maďarska, s nimiž je Česko často porovnáváno. Kromě zmíněných států patří do zkoumaných regionů i Bulharsko, Chorvatsko, Rumunsko a Turecko.

V letošním roce finanční jmění českých rodin překročí podle studie 67 procent hrubého domácího produktu. Na této úrovni by se bohatství Čechů mělo, jak uvádí výzkum, udržet až do roku 2008.

Češi jsou podle výzkumu velmi konzervativní. Více než polovinu svého majetku (55,9 procenta) mají uloženu v bance. Ať už jde o formu stavebního spoření nebo například prostředků, které jsou uloženy na běžném účtu.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...