20. září 2009 22:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České rodiny budou mít nižší příjmy a vyšší výdaje

Rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Rozpočtové škrty ministra financí tvrdě pocítí obyčejné domácnosti. Velká část úsporných opatření se dotkne rodin s dětmi a starších lidí.

Menší příjmy a větší výdaje bude mít v příštím roce s největší pravděpodobností řada českých domácností. Peněz od státu se totiž nedočkají a naopak budou platit více na daních. Vše proto, aby deficit státního rozpočtu na příští rok nedosáhl rekordního schodku 230 miliard korun.

Definitivní podobu dá úspornému balíčku ministra financí Eduarda Janoty, který má vést k výše nastíněnému scénáři, dnes vláda. Předcházela tomu dlouhá jednání včetně schůzek se zástupci všech parlamentních stran.

V jaké podobě se nakonec balíček podaří, či nepodaří schválit, je v rukách politiků. Ti se sejdou ve čtvrtek. Už teď je ale jasné, že se cesta od rekordních 230 ke slibovaným 157 miliardám schodku neobejde bez výrazných úspor. Právě řada škrtů na výdajové straně rozpočtu na rok 2010 se však týká sociální oblasti a šetření se výrazně dotkne rodin s dětmi a seniorů.

Méně peněz chce stát v příštím roce vydat na porodném, rodičovském příspěvku i přídavcích na děti. Pomoci snížit schodek má nulová valorizace důchodů nebo nižší příspěvky na sociální péči. Změny se dotknou i vyplácení nemocenské.

Pokud vládní návrh, jak uspořit přes 70 miliard, projde, budou se muset uskromnit rodiny s dětmi i páry, které teprve potomka čekají. Porodné totiž v příštím roce už nebude 13, ale deset tisíc, rodičovský příspěvek se sníží o deset procent bez ohledu na délku rodičovské dovolené a přídavky na dítě zůstanou na současné úrovni. Ve státní kase to má udržet 3,7 miliardy korun.

Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout i senioři, kterým by se neměl v příštím roce vůbec zvýšit důchod. Ministr Janota to chce kvůli úspoře téměř 10 miliard prosadit i přes odpor ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky a levicových politických stran.

Kromě zmrazení důchodů by v roce 2010 nemělo dojít ani k valorizaci životního a existenčního minima. O peníze také přijdou všichni státní zaměstnanci včetně učitelů a lékařů.

Výdaje domácností naopak v souvislosti s Janotovým úsporným balíčkem v příštím roce porostou. Více peněz lidé nechají například v obchodech.

Více informací o dalších dopadech na české rodiny si přečtěte v pondělí v deníku

Lucie Vadlejchová, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz