13. prosince 2008 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České sázky míří na internet

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: SiemensReprofoto

PRAHA  České sázkové kanceláře se mohou radovat. Ministerstvo financí přistoupilo na jejich požadavek a chystá se povolit internetové sázení. Kanceláře se tak dostanou na trh, který dosud ovládaly zahraniční firmy. Včera o tom informovala Mladá fronta Dnes.

Na ministerstvu je údajně připraveno k podpisu pět žádostí o povolení nové hry pod názvem internetová kurzová sázka. Podala je pětice největších českých firem v oboru kurzových sázek. „V tuto chvíli stále probíhá správní řízení. Musím podotknout, že se tím vážně zabýváme a definitivní rozhodnutí padne do Vánoc,“ řekl LN mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle Martina Hermana z Asociace provozovatelů kurzových sázek prosázejí už nyní Češi na zahraničních internetových stránkách tři až čtyři miliardy korun ročně.

Český stát z těchto firem nemá ani korunu. „Odhadujeme, že státní pokladna tak ročně přichází o stamiliony korun,“ informoval Jakob.

Podle zdroje obeznámeného se situací proto nebrání nic tomu, aby ministerstvo internetové sázení od roku 2010 povolilo.

Největší sázkové kanceláře v zemi se už nyní na novinku intenzivně připravují. „My nespíme. Technologicky totiž není složité internetové sázení zavést. Teď už půjde především o propagaci,“ uvedl mluvčí společnosti Synot Tip Jiří Hrabovský.

Ostatní velcí hráči na tuzemském trhu se sázkami a loteriemi zatím čekají na oficiální oznámení ministerstva. Potvrzují ale, že jsou o chystaném kroku úřadu informováni. „Jsme rádi, že naše žádost byla na ministerstvu vyslyšena,“ potvrdil mluvčí Fortuny Tomáš Bahník.

Jak uvedl Jakob, důležitým faktorem pro kladné posouzení návrhu byla skutečnost, že se v posledních měsících nebývale rozmohlo internetové sázení na zahraničních serverech, proti němuž stát těžko bojuje, a přichází tak o nemalé peníze.

Druhým základním důvodem pro povolení sázek na internetu je ochrana mladistvých před hazardem. „Proto bude povinná registrace hráčů v kamenných pobočkách,“ vysvětlil Jakob.
Pro internetové sázkové kanceláře, které své centrály mají většinou v daňových rájích, to znamená, že budou muset mít oficiální pobočku i v České republice. A proto proti návrhu protestují. „Pokud k tomuto nařízení dojde, bude mít Česká republika problémy s Evropskou komisí. Něco podobného totiž už v lednu zkoušelo Německo a během měsíce došlo k žalobě a předvolání k Evropské komisi,“ tvrdí mluvčí internetové sázkové kanceláře bwin Ondřej Schmidt.

Z ústupků českým sázkovým kancelářím nemá radost ani mateřská strana ministra financí Miroslava Kalouska - lidovci. Jejich vedení přijalo usnesení, ve kterém „nesouhlasí s rozšířením hazardního hraní přes internet“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!