3. ledna 2014 13:07, aktualizováno  13:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České spořitelně unikla citlivá data. Zřejmě je za tím rozvod manažerky

Česká spořitelna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna. | foto: MAFRA - Hynek Glos

PRAHA Z České spořitelny unikly údaje o obchodních plánech banky včetně příjmů nejvyššího vedení v dceřiných společnostech. Za únikem stojí zřejmě rozvod jedné z manažerek banky.

Informace napsal server iDnes.cz. Byl odcizen služební počítač a zneužita identita zaměstnankyně České spořitelny. Hromadným mailem se pak k veřejnosti dostaly informace interního a soukromého charakteru.

Z vyjádření dotčené zaměstnankyně podle České spořitelny vyplývá, že tohoto jednání se mohl dopustit člen její rodiny. "Jde o politováníhodný čin, který ale nemá žádný dopad na naše klienty. Celou záležitost nyní interně pečlivě prošetřujeme (včetně otázky, jestli nedošlo k porušení našich interních pravidel a k podcenění bezpečnosti ze strany naší zaměstnankyně) a připravujeme podání trestního oznámení na neznámého pachatele. S určitostí víme, že informace, které unikly, byly neaktuální nebo neúplné," uvedla spořitelna.

V emailu se píše také o sexuálním obtěžování

Rozvodový příběh vyvrcholil podle iDnes.cz na Silvestra ráno. Na 300 vedoucích zaměstnanců České spořitelny, mateřské Erste Group, České národní banky a dalších lidí stojících mimo dostalo e-mail ze schránky členky širšího vedení finanční skupiny České spořitelny, která má na starosti správu majetkových podílů a realitní investice. Zpráva psaná v angličtině oznamovala její novoroční rezignaci a líčila její údajné důvody, jimiž bylo sexuální obtěžování, konflikty zájmů a nespravedlivé odměňování.

Email podle serveru iDnes.cz dále popisuje vztahy na pracovišti, ze kterých pramenily konflikty zájmů v odměňování. Nechybí ani úryvky z lechtivé komunikace mezi manažerkou a dvěma manažery. Email také obsahoval interní materiály pro nejvyšší vedení České spořitelny. Ta pravost dokumentů potvrdila. Označila je však jako neaktuální.

Česká spořitelna věří, že manažerka email nenapsala. Toto prohlášení ještě na Silvestra poslala svým zaměstnanců. "Mail jsem nepsala a je mi nesmírně líto, co se stalo. Nikdy jsem nechtěla, aby můj osobní život zasáhl takovým způsobem do života pracovního," uvedla podle serveru iDnes.cz v prohlášení, které spořitelna rozeslala zaměstnancům.

ČTK, Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?