Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

České uhlí se dostane na londýnskou burzu

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

LONDÝN Majitel těžební společnosti OKD Zdeněk Bakala chce začátkem příštího roku uvést akcie firmy na pražskou a londýnskou burzu. Napsal to britský list Financial Times. Bakala převzal společnost na konci roku 2004.

OKD, která je největším podnikem na těžbu uhlí v ČR, bude mít zřejmě od příštího roku akcie na burze v Londýně a v Praze. Půjde o vyvrcholení dvouleté restrukturaliazace podniku, který Bakala se svými partnery koupil za zhruba 400 milionů eur (téměř 11,5 miliardy Kč). Bakala prý usiluje o další akvizice ve střední a východní Evropě, aby vytvořil uhelné impérium.

Financial Times upozorňuje, že převzetí OKD patřilo mezi největší akvizice ve střední a východní Evropě. Transakce byla pozoruhodná také díky tomu, že ji nikdo nečekal a nemluvilo se o ní ani v jinak upovídaných českých médiích, uvádí FT.

Původní majitelé OKD podle listu získali kontrolu nad podnikem kontroverzním způsobem a posléze byli obviněni z tunelování. Naopak Bakala reprezentuje novou generaci podnikatelů západního střihu a proti temným místním praktikám vždy tvrdě vystupoval.

Když Bakala do OKD vstupoval, nebylo odvětví těžby uhlí v oblibě. Český finančník prý ale dokázal instinktivně odhadnout, že strmý hospodářský růst ve střední Evropě bude stimulovat poptávku po energiích a oceli. A právě k takovému účelu je společnost OKD jako stvořená, uzavírá Financial Tmes komentář k dvouletému působení Bakaly ve společnosti.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz