11. ledna 2007 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko bude mít zřejmě čtvrtou mobilní síť

Mobilní telefony proměnily chování celé společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefony proměnily chování celé společnosti. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Na český trh míří čtvrtý mobilní operátor. Podle serveru mobil.cz má již přidělený od Českého telekomunikačního úřadu kód sítě. Zatím není jistý název, pod kterým operátor vstoupí na trh. Majitelem licence je firma MobilKom.

Nový operátor je dceřinou společností investiční skupiny Penta. MobilKom nyní jedná s dalšími operátory O2 a T-Mobile o propojení sítí.

MobilKom ale nebude své služby provozovat ve standardu GSM, který využívají všichni tři stávající operátoři, ale ve standardu CDMA, který slouží především pro datové přenosy a pro internet.

Podle mluvčí společnosti Penta Jany Studničkové by měla společnost dokázat rychle pokrýt celé území České republiky. „Naše služby tak budou dostupné všem obyvatelům. O jaké služby půjde, nechceme v tuto chvíli přesně uvádět,“ řekla LN Studničková.

Velmi pravděpodobnou možností je podle serveru mobil.cz spolupráce MobilKomu s některými operátory pevných linek, pro které by se MobilKom mohl stát virtuálním mobilním operátorem. O tuto službu se mnoho operátorů pevných linek snaží již velmi dlouho, ale zatím se žádnému z nich nepodařilo dohodnout se s některým z trojice současných operátorů.
Lidové noviny

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz