8. prosince 2009 14:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko čeká velká vlna propouštění, vypukne už v lednu

Výpověď, vyhazov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výpověď, vyhazov. | foto: Shutterstock

PRAHA V prvním čtvrtletí 2010 plánuje propouštět nejvíce tuzemských podniků od začátku měření společnosti Manpower ve druhém čtvrtletí 2008. Vyplývá to z výsledků studie Manpower Index trhu práce, který ukázal na rostoucí pesimismus českých zaměstnavatelů. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými firmami ve druhé polovině října.

Celkem devět procent tuzemských zaměstnavatelů hlásí, že v prvním čtvrtletí příštího roku sníží počet pracovních míst. Před třemi měsíci plánovalo propouštění sedm procent firem. Příjem dalších pracovníků předpokládají stejně jako v předchozím průzkumu tři procenta firem. Na 87 procent podniků neplánuje změny v počtu zaměstnanců.

Alarmující vyhlídky
"Vyhlídky v náborových aktivitách pro příští čtvrtletí se nelepší. Nadále bude pokračovat oslabení téměř ve všech oborech. Jediné odvětví, které čeká mírně optimistické plány, je finance, pojištění, nemovitosti a ostatní služby. Naopak až alarmující vyhlídky jsou v oboru ubytování a stravování.

Index práce

Čistý index trhu práce, který vznikne tak, že se od procenta zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, odečte procento zaměstnavatelů očekávajících propouštění, je tak za leden až březen 2010 minus šest procent.
To znamená proti předchozímu čtvrtletí zhoršení o dva procentní body a taktéž nejhorší výsledek v historii měření.

Stále jsou lepší vyhlídky na zaměstnání v úzce specializovaných technicky zaměřených firmách a oborech, jež se orientují v současné obtížné době a zaměřily se na vývoz do prosperujících oblastí," uvedla generální ředitelka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

Další pokles zaměstnanosti očekávají zaměstnavatelé ve všech třech regionech. Praha vykazuje hodnotu indexu shodnou s regionem Morava, a to minus sedm procent. Region Čechy očekává slabší pokles o pět procent. Ve srovnání se posledním čtvrtletím tohoto roku zůstává index v Praze stejný, v regionu Čechy oslabil o jeden a na Moravě o tři procentní body.

Index trhu práce v ČR:

2. čtvrtletí 2008     7
3. čtvrtletí 2008     3
4. čtvrtletí 2008     1
1. čtvrtletí 2009    -4
2. čtvrtletí 2009    -2
3. čtvrtletí 2009     1
4. čtvrtletí 2009    -4
1. čtvrtletí 2010    -6

Zdroj: Manpower

V mezikvartálním srovnání vykazují mírné zlepšení pouze tři obory z deseti. Propad náborových aktivit zpomalil ve stavebnictví a v dopravě, skladování a komunikacích, nicméně v těchto oborech bude stále více zaměstnavatelů propouštět než nabírat. V odvětví velkoobchod a maloobchod index zůstal na hodnotě minus čtyři.

Ostatní obory hlásí zhoršení oproti současnému čtvrtletí. Nejvýrazněji se propadl sektor ubytování a stravování, který klesl o 22 procentních bodů na minus 37 bodů. Za ním následuje zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov s propadem z nuly na minus 20 bodů. "Takto výrazné propady jsme v dvouleté historii Manpower Indexu trhu práce ještě v žádném sektoru nezaznamenali," podotkla Rezlerová.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?