Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko čeká vlna zdražování

Češi si budou muset připlatit i za brambory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi si budou muset připlatit i za brambory. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Obyvatele České republiky čeká výrazné zdražení řady zboží a služeb. Ceny se začnou zvyšovat už v příštích měsících. Další výrazné zvýšení cen pak přijde se začátkem příštího roku.

„Inflace by měla být příští rok znatelně vyšší než letos,“ upozorňuje David Marek z Patria Finance. Na konci letošního roku odhaduje Marek cenový růst ve výši 2,8 procenta, v prosinci 2007 už necelá čtyři procenta.

Nejprve podraží potraviny. Ceny brambor vzrostou až na dvojnásobek kvůli slabé úrodě v celé Evropě. Špatná úroda obilí se projeví i na cenách chleba, rohlíků i masa. „Mlynáři očekávají, že cena pekařských výrobků půjde nahoru až o dvacet procent, a ti myslím vědí, co říkají,“ tvrdí prezident Agrární komory Jan Veleba. To, že se významné zdražení energií a surovin musí promítnout do cen výrobků, potvrzuje i mluvčí Delta Pekáren Jaroslav Pomp. Drahé obilí podle Veleby nejspíš povede i ke zdražování masa. Část obilí se totiž využívá jako krmivo pro dobytek a drůbež.

Prudké zvýšení životních nákladů ovšem čeká domácnosti od začátku příštího roku. Více peněz zaplatí za nájemné, povinné ručení, elektřinu, plyn nebo za vodné a stočné. „Podle hrubého odhadu by průměrná domácnost mohla zaplatit měsíčně až tisíc korun navíc,“ uvedl ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Výdaje na bydlení pro asi tři čtvrtě milionu rodin zvýší uvolnění nájmů. Počítá se až s devatenáctiprocentním růstem činží. V některých městech ale činže vzrostou až o třetinu.

Kromě nájmů narostou rovněž účty za plyn a elektřinu. Včera proběhla aukce elektřiny společnosti ČEZ, ze které vyplynulo, že ceny elektrického proudu pro domácnosti vzrostou o necelých šest procent. Cenu elektřiny ale ještě zvýší různé poplatky spojené s její distribucí. Elektřina tak může podle odborníků zdražit až o osm procent.

Vzrůst by měla rovněž cena plynu. „U cen plynu pro domácnosti očekávám určité zvýšení. Předpoklad je kolem deseti procent,“ odhaduje analytik Radomír Daněk ze společnosti Colosseum.

Ceny energií přitom zvyšují náklady firmám, které se je budou snažit přenést na své zákazníky. Domácnosti by se tak měly připravit i na vyšší výdaje za vodu a stočné. „Zvýšení cen energií v minulosti přineslo i mírné zdražení vody,“ přiznává pracovnice jedné vodárenské firmy.

Na konci příštího roku by se pak naplno mělo projevit zvýšení spotřebních daní u cigaret, které včera schválila vláda. V případě, že projde parlamentem, zdraží krabička cigaret až o patnáct korun. Vyšší růst cen může následně přinutit centrální banku ke zvýšení úrokových sazeb. A to by mimo jiné znamenalo zdražení hypoték.
,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!