1. dubna 2009 17:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko diskriminuje ženy na trhu práce

České ženy vydělávají o 25 procent méně než muži a častěji zastávají pracovní pozice s nízkou prestiží, píše se ve zprávě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České ženy vydělávají o 25 procent méně než muži a častěji zastávají pracovní pozice s nízkou prestiží, píše se ve zprávě. | foto: shutterstock.com

PRAHA Český trh práce je prokazatelně diskriminační vůči ženám, tvrdí se v mezinárodní zprávě organizace Social Watch (SW) za rok 2008, která letos poprvé vyšla také v českém jazyce. Zpráva také kritizuje situaci Romů v ČR, ale i některé vládní reformy, jež mají podle SW nepříznivý dopad na chudší lidi.

Zprávu Social Watch vydává každoročně stejnojmenná organizace, založená roku 1995 se sídlem v Montevideu v Uruguayi, která monitoruje pokroky a nedostatky v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen. Zpráva obsahuje kromě statistických dat také hlášení národních koalic SW a souhrnné analýzy. Českou koalici tvoří čtveřice organizací - Ekumenická akademie, Centrum pro studium globalizace, Fórum 50%, oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu. Díky nim letos poprvé vyšla zpráva v českém jazyce.

České ženy vydělávají o 25 procent méně než muži a častěji zastávají pracovní pozice s nízkou prestiží, píše se ve zprávě. Ženy jsou podle SW také více ohroženy nezaměstnaností. Zpráva kritizuje vládu ČR za dlouhodobě odmítavý postoj ke kvótám na počty žen například v politice.

Ze zprávy dále vyplývá, že v ČR existuje okolo 300 chudinských domů a čtvrtí, kde žijí převážně Romové. Social Watch jejich počet odhaduje na 80.000, z nichž "většina dospělých nemá práci, jsou fakticky vyloučeni z trhu práce, a rodiny tak zůstávají závislé na sociálních dávkách". Zpráva se zabývá i rostoucími projevy rasismu a problematikou lichvy mezi nejchudšími Romy.

Tvůrci zprávy se pustili také do kritiky zdravotnických reforem, které zahájila vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS). Aktivisté se obávají, že lidé s nízkými příjmy zůstanou odříznuti od zdravotnické péče.

Reformy zahájil dnes již odvolaný ministr Tomáš Julínek (ODS). Zavedl především finanční spoluúčast pacientů, tedy poplatky. Změny ve zdravotnictví narazily na velký odpor opozičních stran, které se snaží zdravotnické poplatky zrušit.

Lidovky.cz