22. června 2012 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko je osmé nejlevnější v EU. Výhodné jsou hlavně restaurace

Host v restauraci - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Host v restauraci - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LUCEMBURK Spotřebitelské ceny v Česku byly loni osmé nejnižší z 27 států Evropské unie. Mezi státy unie panují v tomto směru obrovské rozdíly. Zatímco v Bulharsku ceny dosahovaly 51 procent průměru EU, tak v Dánsku to bylo 142 procent, ve Švédsku 128 procent a ve Finsku 125 procent, ukázala nejnovější data Evropského statistického úřadu.

Pod průměrem EU figurují hlavně členské země, které do unie přistoupily v letech 2004 a 2007, tedy převážně státy ze střední a východní Evropy. Kromě nich hladinu cen spotřebního zboží a služeb pod unijním průměrem mají i Španělsko (97 procent), Řecko (95 procent) a Portugalsko (87 procent). Nejdražší jsou tradičně severské země.

Statistika srovnává ceny jídla a nápojů, cigaret a tabáku, oblečení, elektroniky, dopravy a hotelů a restaurací.

Nejlevnější potraviny a nealko má Bulharsko

Například potraviny a nealkoholické nápoje byly loni nejlevnější v Bulharsku, kde se jejich ceny pohybovaly na úrovni 67 procent průměru EU, a nejdražší v Dánsku (136 procent).

Masivní jsou i rozdíly v cenách alkoholických nápojů. Zatímco v Maďarsku ceny dosahují 67 procent průměru EU, tak v Irsku to bylo 163 procent.

Menší rozdíly jsou pak mezi státy v cenách oblečení. Nejlevněji se dá nakoupit v Bulharsku (75 procent průměru EU) a ve Švédsku nejdráže (133 procent).

ČTĚTE TAKÉ

Velké rozdíly jsou v příjmech

V Česku se dá až o pětinu levněji než v ostatních zemích EU nakoupit jídlo, levnější je už jen v Polsku, Bulharsku, Litvě a Rumunsku. Restaurace a hotely jsou levnější o 40 procent, ještě za méně se dá najíst na Balkáně nebo v Maďarsku.

Evropští statistici ale ve svém pátečním prohlášení neuvedli, že mezi členskými státy panují i velké rozdíly v příjmech obyvatel. Lidé v bývalých komunistických zemích v průměru obecně vydělávají o poznání méně než jejich protějšky ze západních států.

Lidovky.cz, ČTK