5. října 2009 11:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko je pro investory drahé, hodina práce tu vyjde na 228 korun

Česko je pro investory drahé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko je pro investory drahé. | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE V České republice jsou s výjimkou Slovinska nejvyšší náklady na práci ze všech takzvaných postkomunistických zemí EU. Vyplývá to z aktuální studie společnosti pro ekonomické výzkumy WIFO. Velmi vysokému zdanění práce nepomáhá ani vysoké sociální a zdravotní pojištění.

V Česku vyšla v roce 2008 hodina práce včetně vedlejších nákladů, jako je sociální a zdravotní pojištění, na 8,8 eura (zhruba 228 korun), zatímco například v Bulharsku, figurujícím na posledním místě žebříčku unie, platili zaměstnavatelé za zaměstnance čtyřikrát méně.

V České republice je ale práce drahá i v porovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku, jako jsou třeba Slovensko nebo Maďarsko. Podle ekonomů Česko zatím těží ze své strategické polohy i rozvinutého průmyslu, které domácí ekonomiku nenutí podbízet se nízkými mzdovými náklady. Tato výhoda ale může brzy skončit.

"V Česku je především v porovnání s většinou postkomunistických zemí velmi vysoké zdanění práce, včetně vysokého sociálního a zdravotního pojištění," tvrdí ekonomka Markéta Šichtařová.

Jestliže český zaměstnanec dostane od firmy třeba 150 korun na hodinu, stejně jako na Slovensku, neznamená to, že také celkové náklady na práci jsou stejné. Rozhoduje právě výše vedlejších nákladů. A ty jsou údajně v Česku extrémně vysoké.

"Odhad, že průměrné náklady na hodinovou práci mohou v Česku dosáhnout až k 230 korunám, považuji za reálný," uvedla Šichtařová.

Další podrobnosti nákladech na práci v Česku a v Evropě čtěte dnes v deníku