Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko láká odborníky z dalších zemí

Češi lákají odborníky z východu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi lákají odborníky z východu | foto: Lidové noviny

PRAHA Rusové, Makendonci a Bosňané, kteří jsou úspěšní ve svých oborech, mohou získat povolení k trvalému pobytu v Česku už po dvou a půl letech. Novela začne platit od 1. července.

Informovala o tom dnes mluvčí ministerstva Kateřina Beránková. Cizinci mohli získat povolení k trvalému pobytu v ČR po deseti letech života v zemi, novela cizineckého zákona zkracuje nyní tuto lhůtu na pět let.

Do projektu se dosud mohou hlásit lidé z Běloruska, Bulharska, Chorvatska, Kanady, Kazachstánu, Moldavska, Srbska a Černé Hory a Ukrajiny. Otevřený je také zahraničním absolventům českých vysokých a středních škol.

Ministerstvo do něj od roku 2003 vybralo 413 cizinců. Převážná většina z nich podle Beránkové působí ve zdravotnictví. Nejvíce účastníků pochází z Bulharska, je jich 172.

Uchazeči musejí mít v ČR povolení k pobytu a práci. Za svůj věk, vzdělání, praxi, znalost češtiny a další dovednosti získávají body. Nutné je mít nejméně 25 z 66 bodů. Od července se budou moci do projektu zapojit lidé, kteří mají nejméně maturitu. Dosud stačilo střední vzdělání s výučním listem.

Podle Beránkové by se mělo od ledna bodové hodnocení uchazečů změnit. Místo 66 budou moci získat 70 bodů. Více bodů bude spojeno s hodnocením vykonávané profese. Projekt se rozšíří také o novou kategorii pro vysoce kvalifikované pracovníky. Počet přijatých lidí s vysokoškolským vzděláním určí poptávka na trhu práce. Kvóty se budou stanovovat každý rok, doplnila mluvčí.

Od července do konce června příštího roku se může do projektu zapojit tisíc lidí. Z Česka se může přihlásit 600 cizinců, zbytek ze zahraničí. "Zavádí se kvóta 200 osob pro novou kategorii účastníků. Díky ní budou moci na český trh práce vstoupit cizinci pracující v profesích, na které je v ČR nedostatek lidí," uvedla mluvčí.

Projekt má řadu kritiků. Podle nich není příliš účinný a mnoho odborníků z ciziny do země nepřivádí. Obvykle se do něj totiž hlásí lidé, kteří v Česku již delší dobu pracují. Zájemci ze zahraničí uvádějí, že z jejich vlasti je místo v ČR téměř nemožné získat. Projektu se navíc stanovené kvóty nedaří naplňovat. Místo čtyř stovek vzdělaných lidí z ciziny chtěl stát získat
zhruba tisíc osob.

Podle ministra práce Zdeňka Škromacha (ČSSD) bude na českém trhu práce chybět za 20 až 30 let kolem 300.000 až 400.000 pracovníků. Projekt by se měl stát základem budoucí české imigrační politiky. Postupně by se měl rozšířit na všechny země kromě států EU, jejichž občané v ČR mohou žít a pracovat volně.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....