1. prosince 2010 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko má nejhorší image u Rakušanů a Němců. Francie jeví arogantní nezájem

Hospoda U Švejka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hospoda U Švejka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Česko si Evropané nejčastěji spojují s Prahou, památkami a pivem, Praha pak je v jejich očích nejvíce srovnatelná s Vídní, Budapeští a Paříží. Z obyvatel členských zemí Evropské unie před rozšířením v roce 2004 má Česko nejhorší image u Rakušanů a Němců.

Vyplývá to z průzkumu, který pro agenturu CzechTourism (CzT) zpracovala společnost Ipsos Tambor. Podle průzkumu byla naprostá většina zahraničních turistů v ČR spokojena a hodnocení se často zlepšilo u lidí, kteří již Česko navštívili.

Jak průzkum vznikal?

Průzkum se uskutečnil od května do listopadu letošního roku v deseti zemích Evropy, a to zčásti telefonicky formou dotazníkového šetření a částečně formou skupinových diskusí.

Zkušenost s pobytem v Česku hodnotí podle průzkumu rozhodně nebo spíše pozitivně 93 až 98 procent návštěvníků. Například Němci a Rakušané byli častěji "spíše" spokojeni, než "rozhodně" spokojeni. V Praze bylo spokojeno 95 procent zahraničních turistů.

Z obyvatel členských zemí Evropské unie před rozšířením v roce 2004 má Česko nejhorší image u Rakušanů a Němců. Částečně nepříznivě ČR hodnotí Maďaři.

Většina turistů Česko spojuje s Prahou, památkami a pivem. Polákům, Maďarům a Němcům se vybavuje česká gastronomie. Turisté s větší znalostí země přidávají i asociace s kulturou, architekturou či známými sportovci.

Francouzi znají z kultury nejvíce Alfonse Muchu a Milana Kunderu, Němci a Rakušané Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka, v Maďarsku si vybaví Bohumila Hrabala.

Švejk a motorky
V Polsku a Maďarsku je podle průzkumu velmi dobře známý Švejk, který platí za alegorii typického Čecha. Španělé při výzkumu často zmiňovali pokojné rozdělení Československa, u Italů je v povědomí Velká cena Brna. Nizozemci hovoří o nádherné přírodě a výborných podmínkách pro pěší výlety.

Španělé, Italové a Nizozemci se vyjadřují většinou kladně a neznalost chápou jako svůj handicap, naproti tomu řada Francouzů projevuje v otázkách na Česko a případnou návštěvu "arogantní nezájem". Poláci a Slováci vnímají Česko jako dostupnou a sobě velmi podobnou zemi.

Lidovky.cz