Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko má nejhorší image u Rakušanů a Němců. Francie jeví arogantní nezájem

Hospoda U Švejka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hospoda U Švejka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Česko si Evropané nejčastěji spojují s Prahou, památkami a pivem, Praha pak je v jejich očích nejvíce srovnatelná s Vídní, Budapeští a Paříží. Z obyvatel členských zemí Evropské unie před rozšířením v roce 2004 má Česko nejhorší image u Rakušanů a Němců.

Vyplývá to z průzkumu, který pro agenturu CzechTourism (CzT) zpracovala společnost Ipsos Tambor. Podle průzkumu byla naprostá většina zahraničních turistů v ČR spokojena a hodnocení se často zlepšilo u lidí, kteří již Česko navštívili.

Jak průzkum vznikal?

Průzkum se uskutečnil od května do listopadu letošního roku v deseti zemích Evropy, a to zčásti telefonicky formou dotazníkového šetření a částečně formou skupinových diskusí.

Zkušenost s pobytem v Česku hodnotí podle průzkumu rozhodně nebo spíše pozitivně 93 až 98 procent návštěvníků. Například Němci a Rakušané byli častěji "spíše" spokojeni, než "rozhodně" spokojeni. V Praze bylo spokojeno 95 procent zahraničních turistů.

Z obyvatel členských zemí Evropské unie před rozšířením v roce 2004 má Česko nejhorší image u Rakušanů a Němců. Částečně nepříznivě ČR hodnotí Maďaři.

Většina turistů Česko spojuje s Prahou, památkami a pivem. Polákům, Maďarům a Němcům se vybavuje česká gastronomie. Turisté s větší znalostí země přidávají i asociace s kulturou, architekturou či známými sportovci.

Francouzi znají z kultury nejvíce Alfonse Muchu a Milana Kunderu, Němci a Rakušané Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka, v Maďarsku si vybaví Bohumila Hrabala.

Švejk a motorky
V Polsku a Maďarsku je podle průzkumu velmi dobře známý Švejk, který platí za alegorii typického Čecha. Španělé při výzkumu často zmiňovali pokojné rozdělení Československa, u Italů je v povědomí Velká cena Brna. Nizozemci hovoří o nádherné přírodě a výborných podmínkách pro pěší výlety.

Španělé, Italové a Nizozemci se vyjadřují většinou kladně a neznalost chápou jako svůj handicap, naproti tomu řada Francouzů projevuje v otázkách na Česko a případnou návštěvu "arogantní nezájem". Poláci a Slováci vnímají Česko jako dostupnou a sobě velmi podobnou zemi.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?