11. září 2007 13:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko má rekordní zásoby dřeva

Aktuální zásoba dřeva v lesích se odhaduje na 668 milionů metrů krychlových. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktuální zásoba dřeva v lesích se odhaduje na 668 milionů metrů krychlových. | foto: ČTK

BRNO Ačkoli roste rozloha českých lesů i zásoby dřeva v nich, může se Česko za třicet let potýkat s jeho nedostatkem. Na dřevařském veletrhu Wood-Tec to řekl výkonný ředitel nadace Dřevo pro život Jan Řezáč.

"Největší hmotnostní přírůst mají 80 až 100 let staré lesy, které se u nás mohutně vysazovaly po první světové válce. V minulých třiceti letech ale výsadba nových lesů poklesla. Vývoj českých lesů je tak podobný jako u populace - je málo mladých lesů, které budou za 30 let v produktivním věku," řekl Řezáč.

Zachování trvale udržitelného rozvoje českého lesnictví stojí podle něj na obnově stárnoucích lesů, které jsou náchylnější ke klimatickým změnám a útokům škůdců. Řešením je výsadba smíšených lesů, protože více zapadají do našich přírodních podmínek. Rozloha českých lesů se každoročně zvětšuje o tisíc hektarů, za posledních 10 let se zásoby zvětšily o sedmdesát milionů metrů krychlových.

Poptávka po dřevu neustále roste, především ve stavebnictví. Podíl dřevěných staveb činí pět procent. Před dvěma lety to bylo méně než jedno procento. Aktuální zásoba dřeva v lesích se odhaduje na 668 milionů metrů krychlových. Podle statistických údajů se v roce 2006 vytěžilo celkem 17,68 milionu m3 dřeva, což je o nárůst 14 procent. I přes rostoucí těžbu však stále není v ČR plně využíván roční přírůstek, který dosahuje 20,6 milionu m3.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz