22. září 2009 17:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko má sedmé nejvyšší bankovní poplatky v EU. Jsou ale transparentní

Češi v průměru za jeden účet v bance zaplatí na poplatcích ročně 95 eur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi v průměru za jeden účet v bance zaplatí na poplatcích ročně 95 eur. | foto: Shutterstock

PRAHA Česko má sedmé nejvyšší bankovní poplatky v Evropské unii. Nejdražší je Itálie a naopak nejlevnější Bulharsko. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnila Evropská komise.

Češi v průměru za jeden účet v bance zaplatí na poplatcích ročně 95 eur (asi 2375 korun), v nejdražší Itálii je to přitom 253 eur (zhruba 6325 korun) a v nejlevnějším Bulharsku 27 eur (675 korun).

Průměr, jež Evropská komise vypočetla, přitom odpovídá poplatkům za účet, který jeho majitelé využívají jen občas a nikoliv intenzivně. Pokud ovšem provádí daleko více transakcí, mohou je poplatky vyjít až čtyřikrát dráže, v Itálii tak například zaplatí v průměru 831 eur (zhruba 20.775 korun).

Vysoké ale transparentní
"Účtování poplatků je v EU velmi matoucí a je prakticky nemožné, aby si spotřebitelé mohli spočítat kolik budou skutečně platit a mohli mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat," uvedl Evropská komise.

Pro Česko jsou podle Bruselu typické vyšší poplatky za správu účtu. Na druhou stranu však české banky patří mezi ty, jejichž poplatky jsou v rámci Evropské unie poměrně transparentní. Objasnění jednotlivých nabídek se však spotřebitelům dostane často až po žádostech o dovysvětlení jednotlivých ceníků.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...