29. listopadu 2007 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko má tisíc kilometrů dálnic

Patník - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patník - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Až se v sobotu otevře sedmnáctikilometrový úsek dálnice D47 na severní Moravě, bude mít délka české sítě dohromady 1002. K dokončení všech úseků je ale třeba dostavět dalších 1170 kilometrů. Odhadované náklady jsou téměř 400 miliard korun.

Tisícího kilometru se čeští motoristé dočkají po 40 letech od zahájení stavby první funkční dálnice D1. Na závěr roku přibude ještě sedm kilometrů dálnice D3 v jižních Čechách.

"Je to prolomení významné hranice," řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic. ŘSD Alfred Brunclík. Celkem se letos česká dálniční síť rozrostla či rozroste o 50 kilometrů. Loni to bylo rekordních 70 kilometrů.

Českou dálniční síť tvoří dálnice a rychlostní silnice. Dálnic je v ČR 646 kilometrů, rychlostních silnic 356 kilometrů. Oba druhy komunikací se liší například v poloměrech zatáček, v maximální prudkosti stoupání, kapacitě přípojných pruhů nebo zabezpečení svodidly. Pro řidiče však zásadní rozdíly neexistují; neliší se ani platby za dálniční známky či mýto. ŘSD proto nyní uvažuje, že některé rychlostní silnice označí jako dálnice.

Česká republika není v regionu střední Evropy jediná, která ještě nemá hotovou dálniční síť. Například v Rakousku síť čítá zatím necelých 2100 kilometrů, plány hovoří o 2500 kilometrech. Hůře je na tom Polsko, které má zatím necelou tisícovku kilometrů dálnic a rychlostních silnic, do roku 2015 chce zbudovat dalších 2800 kilometrů.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz