27. července 2007 7:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko na úřednících „šetří“

Úředníci - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředníci - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Ačkoliv Češi často kritizují přebujelý byrokratický aparát, v porovnání s většinou dalších zemí EU jsou náklady na provoz takzvané veřejné správy v Česku minimální. Vyplývá to ze studie nizozemské Společnosti pro ekonomické a politické analýzy (CPB), zveřejněné minulý týden.

Nejvíce peněz na byrokratický aparát vydávají ročně Řekové a Maďaři (6,8 procenta HDP), které tak provoz úřadů v poměru k celkovému výkonu ekonomiky stojí dvakrát více než Čechy.

 Naopak nejméně nákladná je veřejná správa ve Finsku, Velké Británii a Švédsku (1,5 procenta HDP). Unijní průměr pak činí 3,5 procenta HDP. Výdaje Česka na veřejnou správu jsou dnes nejnižší v celém středoevropském regionu. Všechny země sousedící s Českou republikou stojí dle studie CPB byrokratický aparát více peněz.

„V Česku by se měl počet úředníků nadále snižovat, a to především v ústřední veřejné správě, jako jsou ministerstva,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Součástí vládního programového prohlášení je podle něho i slib, že současný stav zhruba 100 tisíc zaměstnanců ústředních orgánů se už příští rok sníží o tři procenta. „I když ve velikosti byrokratického aparátu si nestojíme mezi zeměmi EU nejhůře, určitě máme rezervu k jeho zeštíhlení,“ tvrdí Jakob.

 Ke snížení nákladů na veřejnou správu v celé EU vyzvala letos v březnu i Evropská komise. Podle jejího odhadu by bylo možné do roka snížit náklady na byrokratický aparát v unii až o čtvrtinu, což by znamenalo úspory ve výši až 150 miliard eur.

Najdete na Lidovky.cz