21. listopadu 2007 18:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko nesplní limit pro obnovitelné zdroje

Větrné elektrárny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrné elektrárny. | foto: pro Lidovky.cz

PRAHA Vláda se dohodla na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny na 8,6 procenta do roku 2020. Toto číslo budou zástupci ČR obhajovat na prosincovém jednání v Bruselu. Alexandr Vondra uvedl, že dvacetiprocentní podíl, který EU požaduje, je pro ČR nesplnitelný.

Plán na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů oznámil vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra s odvoláním na dnešní dohodu kabinetu.

Nyní podíl obnovitelných zdrojů v ČR představuje zhruba pět procent, podle jarního závazku EU by se měl v celounijním měřítku zvýšit do roku 2020 na pětinu. Dosažení hranice 20 procent je ale při všech výpočtech v českých podmínkách nereálné, podotkl Vondra na senátním slyšení o globálních klimatických změnách.

Podle Mejstříka ostuda

Vládní postoj kritizoval senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny), který se obnovitelným zdrojům energie věnuje. "Podskakovat pomyslnou laťku a místo 20 procent si dávat 8,6 procenta, se mi zdá tristní a ostudné, zejména pro zemi, která bude předsedat Evropské komisi," uvedl.

"Hranice, na kterou je Česko schopno se s ohledem na svou geografickou a průmyslovou strukturu dostat, se pohybuje mezi osmi až devíti procenty," podotkl Vondra. "Do určité míry máme ruce svázané. Každý ví, kde Česko leží, kde vítr fouká, kde sluníčko svítí a do jaké míry je stávající hydropotenciál již vyčerpán, co také znamená za diskusi výstavba každé nové přehrady na Moravě," podotkl.

EU se na jaře také zavázala snížit emise skleníkových plynů jako hlavní příčiny globálního oteplování o 20 procent do roku 2020 oproti stavu v roce 1990. Plán počítá také se zvýšením energetické účinnosti rovněž o 20 procent ve stejném období. Vondra to označil za smysluplné opatření, které bude mít nejen pozitivní dopad na emise, ale také na konkurenceschopnost evropského i českého průmyslu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz