Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko nestihne včas zdražit cigarety. Přijde trest od Bruselu?

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Cigarety zdraží až o čtyři koruny. Česko ale termín daný Bruselem pro zvýšení daně nedodrží.

Od ledna musí členské státy Evropské unie na základě směrnice z roku 2011 vybírat spotřební daň ve výši minimálně 90 eur za tisíc kusů cigaret. Česku k tomu mělo podle původních představ stačit zhruba dvoukorunové zdražení jedné krabičky stanovené pro nadcházející leden už rok starým zákonem. Jenže kurz koruny k euru vše zhatil, koruna oslabila víc než politici před časem předpokládali. Aby Česko povinný limit splnilo, musí nyní zvýšit daň znovu. Krabička ve výsledku podraží přibližně o čtyři koruny.

Ukazuje se však, že zákon, který změnu zavádí, vzhledem k politické situaci u nás těžko projde parlamentem do konce roku. Česko tak nařízení Bruselu v daném termínu nesplní. „Dokončuje se připomínkové řízení k novele zákona, ale pak teprve přijde klasický proces v Poslanecké sněmovně, v Senátu a podpis prezidenta. Musíme udělat vše, aby se to stihlo, ale obávám se, že to v dané situaci není reálné,“ říká náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Ministerstvo financí tvrdí, že další navýšení daně je nutné. Jinak hrozí Česku, že Brusel zahájí řízení pro porušení smlouvy o fungování Evropské unie. To znamená proces u Evropského soudního dvora a případnou finanční sankci. Podle Minčiče je třeba dát najevo vůli směrnici splnit i v případě, že Česko dosáhne úrovně evropské minimální spotřební daně se zpožděním.

Stát nestihne včas zdražit kuřivo.

Stát nestihne včas zdražit kuřivo.

Tabákové firmy s tím v rámci připomínkového řízení nesouhlasily. Tvrdí, že větší než původně plánované zdražení není nutné. Rozhodujícím datem pro případnou úpravu daně byl začátek října. A v tu dobu scházely Česku k naplnění minima 90 eur necelá tři eura.
Směrnice však povoluje toleranci pět eur. A v takovém případě je možné odložit dosažení daně k 90 eurům za tisíc cigaret o rok.

„Podle našich právních výkladů lze u nás tuto výjimku uplatnit. Tím spíš, že Česko je v daňové politice u tabákových výrobků až přehnaně aktivní. Například daň se u nás zvyšuje i u řezaného tabáku, přestože u něj už minimální limit Evropské unie splňujeme dávno,“ argumentuje například jednatel trojky tabákového trhu u nás firmy Imperial Tobacco Kamil Provazník.

Právníci ministerstva financí však podle Minčiče uvádějí jiný výklad – zmíněná tolerance pěti eur se údajně vztahuje až na případ, kdy stát směrnici nejprve vyhověl a až pak došlo vývojem kurzu národní měny k podlimitnímu stavu. „Prostě nejdřív ty podmínky musíme splnit,“ trvá si na svém Minčič.

Tabákové firmy se už proto podle informací LN připravují na větší předzásobení ještě letos vyrobenými cigaretami. Z minulosti totiž platí, že čím větší předpokládaný cenový skok, tím víc si kuřáci kupují do zásoby a dražší kuřivo pak kupují méně. Výrobci mohou prodávat cigarety s původní cenou v novém roce bez omezení tak dlouho, dokud jim zásoby vystačí. Vylepšují si tím objem prodeje, ale mají zase vyšší náklady na výrobu a skladování v roce před zdražením.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobci a dovozci proto požadují, aby stát možnost předzásobení omezil a reguloval. Tím by se předešlo soutěžení, která tabáková firma dokáže nashromáždit větší zásoby. Předzásobení a pak větší prodej za původní cenu jsou nevýhodné i pro stát – ten vybere na dani po jejím zvýšení méně než předpokládal.

„Podporujeme silnou a efektivní regulaci předzásobení, protože zásoby nahromaděné před daňovou změnou odkládají účinnost nových sazeb o celé měsíce a mají za následek nižší příjmy státu,“ tvrdí mluvčí lídra českého tabákového trhu společnosti Philip Morris Martin Hlaváček.

K rekordnímu předzásobení došlo v roce 2007, kdy stát zdražil krabičku cigaret až o sedm korun. V následujícím roce se cigarety s původní cenou prodávaly až do září.
Tomu chtělo ministerstvo financí tentokrát předejít. V roce 2012 předpokládalo, že ke splnění minima 90 eur v lednu 2014 bude třeba zvýšit cenu krabičky zhruba o čtyři až pět korun. Toto jednorázové zdražení chtěl tehdejší ministr Miroslav Kalousek eliminovat tím, že ho rozloží do dvou let – krabička tedy letos v lednu podražila zhruba o dvě koruny, o stejnou částku se měla cena zvýšit i od ledna příštího roku.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!