Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko nestihne včas zdražit cigarety. Přijde trest od Bruselu?

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Cigarety zdraží až o čtyři koruny. Česko ale termín daný Bruselem pro zvýšení daně nedodrží.

Od ledna musí členské státy Evropské unie na základě směrnice z roku 2011 vybírat spotřební daň ve výši minimálně 90 eur za tisíc kusů cigaret. Česku k tomu mělo podle původních představ stačit zhruba dvoukorunové zdražení jedné krabičky stanovené pro nadcházející leden už rok starým zákonem. Jenže kurz koruny k euru vše zhatil, koruna oslabila víc než politici před časem předpokládali. Aby Česko povinný limit splnilo, musí nyní zvýšit daň znovu. Krabička ve výsledku podraží přibližně o čtyři koruny.

Ukazuje se však, že zákon, který změnu zavádí, vzhledem k politické situaci u nás těžko projde parlamentem do konce roku. Česko tak nařízení Bruselu v daném termínu nesplní. „Dokončuje se připomínkové řízení k novele zákona, ale pak teprve přijde klasický proces v Poslanecké sněmovně, v Senátu a podpis prezidenta. Musíme udělat vše, aby se to stihlo, ale obávám se, že to v dané situaci není reálné,“ říká náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Ministerstvo financí tvrdí, že další navýšení daně je nutné. Jinak hrozí Česku, že Brusel zahájí řízení pro porušení smlouvy o fungování Evropské unie. To znamená proces u Evropského soudního dvora a případnou finanční sankci. Podle Minčiče je třeba dát najevo vůli směrnici splnit i v případě, že Česko dosáhne úrovně evropské minimální spotřební daně se zpožděním.

Stát nestihne včas zdražit kuřivo.

Stát nestihne včas zdražit kuřivo.

Tabákové firmy s tím v rámci připomínkového řízení nesouhlasily. Tvrdí, že větší než původně plánované zdražení není nutné. Rozhodujícím datem pro případnou úpravu daně byl začátek října. A v tu dobu scházely Česku k naplnění minima 90 eur necelá tři eura.
Směrnice však povoluje toleranci pět eur. A v takovém případě je možné odložit dosažení daně k 90 eurům za tisíc cigaret o rok.

„Podle našich právních výkladů lze u nás tuto výjimku uplatnit. Tím spíš, že Česko je v daňové politice u tabákových výrobků až přehnaně aktivní. Například daň se u nás zvyšuje i u řezaného tabáku, přestože u něj už minimální limit Evropské unie splňujeme dávno,“ argumentuje například jednatel trojky tabákového trhu u nás firmy Imperial Tobacco Kamil Provazník.

Právníci ministerstva financí však podle Minčiče uvádějí jiný výklad – zmíněná tolerance pěti eur se údajně vztahuje až na případ, kdy stát směrnici nejprve vyhověl a až pak došlo vývojem kurzu národní měny k podlimitnímu stavu. „Prostě nejdřív ty podmínky musíme splnit,“ trvá si na svém Minčič.

Tabákové firmy se už proto podle informací LN připravují na větší předzásobení ještě letos vyrobenými cigaretami. Z minulosti totiž platí, že čím větší předpokládaný cenový skok, tím víc si kuřáci kupují do zásoby a dražší kuřivo pak kupují méně. Výrobci mohou prodávat cigarety s původní cenou v novém roce bez omezení tak dlouho, dokud jim zásoby vystačí. Vylepšují si tím objem prodeje, ale mají zase vyšší náklady na výrobu a skladování v roce před zdražením.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobci a dovozci proto požadují, aby stát možnost předzásobení omezil a reguloval. Tím by se předešlo soutěžení, která tabáková firma dokáže nashromáždit větší zásoby. Předzásobení a pak větší prodej za původní cenu jsou nevýhodné i pro stát – ten vybere na dani po jejím zvýšení méně než předpokládal.

„Podporujeme silnou a efektivní regulaci předzásobení, protože zásoby nahromaděné před daňovou změnou odkládají účinnost nových sazeb o celé měsíce a mají za následek nižší příjmy státu,“ tvrdí mluvčí lídra českého tabákového trhu společnosti Philip Morris Martin Hlaváček.

K rekordnímu předzásobení došlo v roce 2007, kdy stát zdražil krabičku cigaret až o sedm korun. V následujícím roce se cigarety s původní cenou prodávaly až do září.
Tomu chtělo ministerstvo financí tentokrát předejít. V roce 2012 předpokládalo, že ke splnění minima 90 eur v lednu 2014 bude třeba zvýšit cenu krabičky zhruba o čtyři až pět korun. Toto jednorázové zdražení chtěl tehdejší ministr Miroslav Kalousek eliminovat tím, že ho rozloží do dvou let – krabička tedy letos v lednu podražila zhruba o dvě koruny, o stejnou částku se měla cena zvýšit i od ledna příštího roku.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...