Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko plyn má. Do půlky února

Plyn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn | foto: Reprofoto

PRAHA Ačkoli spor mezi Ruskem a Ukrajinou o ceny plynu hýbe celou Evropou, Česka se podle zástupců plynárenského průmyslu nijak nedotýká.

„Jistota dodávek plynu do České republiky je v tuto chvíli zabezpečena,“ sdělil včera Ulrich Jobs, předseda představenstva dominantního dovozce plynu do Česka RWE Transgas. Podle Jobse dodávky plynu do Česka zatím nevybočily ze smluvně dojednaného rozmezí. „Objem plynu, který v konkrétním období odebereme, je flexibilní. A nyní stále zůstáváme v hranicích stanovených smlouvou s Ruskem,“ uvedl pro LN Jaroslav Tománek, senior manager České plynárenské unie.

Česko tak zůstalo poslední středoevropskou zemí, která dostávala plné dodávky plynu. Podle agentury Interfax ovšem ruský plynárenský monopol Gazprom přislíbil, že dnes i ostatním zemím dodávky navýší na původní úroveň. K opětovným problémům by tak podle RWE Transgas mohlo dojít pouze v situaci, kdy by byly dodávky z Ruska velmi silně omezeny, nebo kdyby nastaly dlouhodobě velmi nízké teploty. Ani potom by ale dopady na Česko neměly být závažné.

„Jsme schopni snížené dodávky plynu vykompenzovat plynem ze zásobníků, které jsou v České republice, a dovozem z jiných zdrojů,“ řekl LN mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. V zásobnících je podle něj dostatek plynu asi na šest týdnů provozu. To by společně se současným množstvím plynu, které Česko dováží z Norska, mělo i v případě snížení množství plynu z Ruska stačit na překonání zimy. 

Právě Norsko bylo náhradním zdrojem, na který Česká republika zejména spoléhala. Norsko ale již nyní těží zemní plyn na plné kapacity a výpadky dodávek ruského plynu do střední Evropy nemůže zcela nahradit. Uvedli to včera pro agenturu Reuters představitelé norského plynárenství. K rusko-ukrajinské krizi, která již dostala i celoevropský politický rozměr, došlo poté, co se Rusko rozhodlo Ukrajině zečtyřnásobit ceny plynu, a srovnat je tak s tržními cenami běžnými v západní Evropě. 

Ukrajina vyjadřovala s tímto rozhodnutím nesouhlas. V reakci na to jí Moskva oznámila, že nebude-li novou cenu platit, bude jí plyn na Nový rok odpojen. K dohodě nakonec nedošlo a Gazprom tak prvního ledna v osm hodin ráno přestal Ukrajině plyn dodávat.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....