29. října 2007 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko, ráj nájemních bytů

Byty - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byty - ilustrační foto | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Regulované nájemné a vyšší životní úroveň jsou hlavními důvody, proč v nájemním bytě žije mnohem více Čechů než obyvatel okolních zemí. Odborníci však očekávají, že se v Česku podíl nájemníků do pěti let výrazně zmenší.

Podle studie GE Money Bank, která zkoumala bytové podmínky mezi obyvateli Česka, Maďarska, Polska, Rumunska a Ruska, žije sice více než polovina obyvatel ve vlastním bydlení, ale přesto je to nejmenší počet ze sledovaných zemí.

„Ze srovnávaných zemí je v České republice nejvyšší životní úroveň. To znamená, že Češi si mohou dovolit nájemné bydlení,“ říká analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Teprve dalším krokem je, dle ní, pořízení vlastního bytu.

Ve všech věkových skupinách bydlí v nájemních bytech minimálně dvakrát větší počet Čechů než Maďarů, Poláků a Rumunů.  V případě Polska, kde je nájemné bydlení nejméně rozšířeno, jde například v kategorii třicátníků až o šestkrát vyšší počet vlastníků bytových jednotek - v Česku žije v nájmu 29 % těchto lidí, v Polsku pouhých 5 %.

Zejména podíl starších lidí, kteří v Česku bydlí v nájemních bytech, je mnohonásobně vyšší než v ostatních sledovaných zemích. V případě Rumunska, kde v kategorii 50-65 let žije v nájmu jen jedno procento obyvatel, jde o šestnáctinásobný rozdíl. Výjimkou je Rusko, kde lidí ve věku 40 až 49 let a 50 až 65 let bydlících v nájmu je o dvě, respektive o tři procenta více.


Další podrobnosti
o bydlení v nájmu
si přečtěte v pondělním vydání deníku


Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.