Diskuse k článku: Česko, ráj nájemních bytů

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 81
  • Poslední: 4.1.2008 9:08
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
31.10.2007 14:47

Osobně by mě zajímalo, který ze zde

píšících chytrolínů by šel za nájemcem, aby mu zvýšil nájemné, aby měl na opravy a nebo se dobrovolně odstěhoval. Mluví z vás závist, že vy nejste v situaci těch, kteří v těchto bytech bydlí. Spousta lidí, kteří bydlí v nájemních bytech by je ráda koupila, protože by investovala do svého. Ale bohužel jim je nikdo neprodá. Tak tady nekňučte a starejte se o své bydlení.

31.10.2007 10:30

srovnani

Me by spis zajimalo srovnani s zememi EU a ne byvaleho sicialistickeho bloku. Ve vsech techto zemich je trh s byty pokrouceny. Druha vec je, ze ac se to v clanku nerozlisuje, je tim najemnim bydlenim mysleno jak bydleni v najemnich domech, tak i v obecnich bytech. A OB se brzy rozprodaji...

31.10.2007 8:52

Regulace nájemného je stejný princip, jako např. regulace dopravy

Odvolám se na projev pana prezidenta. Když si přečteme projev a hlavně se zamyslíme nad jeho vyústěním, po čem volá? Volá po uvážlivém přístupu, vyzývá nás k hledání jakési citlivé rovnováhy.... O čem mluví? Co je to ta citlivá rovnováha? Když budeme více přemýšlet zjistíme, že volá po uvážlivé cestě vpřed bez krajností. Když máme prozatím asi čtyři až pětkrát nižší příjmy než v západní Evropě, nemůžeme bez přihlédnutí k tomuto objektivnímu stavu všechno odregulovat. Vlastníci bytů by tím defakto způsobili v této přechodné etapě situaci, kdy by lidé neměli na nájmy v této výši a stát by neměl prostředky, jak jim pomoci. Protože nemá volné byty, protože nemá volné peníze, naopak jsme čím dál více jako celek zadluženi. No a kdyby se to pustilo zcela volně bez státních zásahů, dojde k zbídačení velkého počtu mas a máte tady vzápětí novou socialistickou revoluci. Je docela možné, že by nemusela býti poklidnou. Tohle nemůže chtít ani vlastník bytů, nemovitostí, protože by mohl být fatálně poškozen. Myslím, že toto nehrozí, ale kdyby se postupovalo takto necitlicě až hloupě, může se nám to tady přihodit. Proto si myslím, že rozumná, řekl bych optimální regulace v kombinaci s postupnou deregulací je prozatím nutnou podmínkou fungování systému jako celku. Jde o rozumnou míru regulace či deregulace. Jiná cesta momentálně neexistuje. Myslím, že toto je objektivní postup. Je to optimální postup vpřed v každé lidské činnosti, čímž nevylučuji, tak jako obecný společenskáý zákon, že může docházet ke kvalitativním skokům. Víme, že k nim čas od času dochází.

Dokonce víme, že se nacházíme uprostřed děje , který se dá nazvat řetězovou reakcí kvalitativních skoků.>-

31.10.2007 16:23

Re: Regulace nájemného je stejný princip, jako např. regulace dopravy

Krásné zamyšlení!

A teď, prosím, zkuste tu "citlivou rovnováhu", "rozumnou optimální regulaci", "postupnou deregulaci",  "objektivní postup" a "kvalitativní skoky" vyjádřit v nějakých číslech.

31.10.2007 21:05

Re: Re: Regulace nájemného je stejný princip, jako např. regulace dopravy

gastone, to už by po mně chtěli moc.  Naco je tady tolik všelijakých expertů politických stran,  sdružení vlastníků a nájemníků, ekonomů atp. Ať něco rozumného spočítají sami a dají to do svých volebních programů. Lidi si pak vyberou co je pro ně optimální. Já jsem se zamyslel nad tím co řekl pan prezident, a pokusil jsem se to aplikovat v obecné rovině na problém deregulace. Ukázal jsem metodologický přístup, jak by se to mohlo řešit. Buď se pak na tom dohodnou a budou to řešit, anebo zvolí jiný postup. Půjde vždy o kompromis. Ten se u nás zatím moc neumí. Je to však základ všeho v dnešní společnosti. Společnosti nějakých "středových" řešení. 

Konvergence protichůdných zájmů.?

30.10.2007 19:21

S tou podivnou a nemravnou regulací,

jako důvod, by se ještě dalo souhlasit. Důvod ale, že si pronajmu 50m2 na sidlišti za 12 000 Kč a vynechám možnost  bydlet "ve svém", jen proto, že mám vysokou životní úroveň, je nehorázná blbost. Zmíněná statistika má zřejmě jiné důvody. Na př.,  větší podíl venkovského obyvatelstva a možná i ten, že okolní státy už zabili "posvátnou krávu", t.j., regulované nájemné.

30.10.2007 14:20

a co druzstevne byty

nezapocitali tam aj tie ?

30.10.2007 10:42

Regulované nájemné je hrůza - osobní zkušenost

Znám případ, kde člověk vlastní 1/12 obrovské vily v lukrativní části Prahy, kde je 6 bytů (velké, po rekonstrukci krásné).Ten podíl dostal od rodičů. Cena toho domu bude nějaká strašlivá (desítky milionů).V bytech, co tam jsou bydlí jednak taky podílnící, ale i cizí lidé za regulované nájemné (cca 3500 kč za 4+1 se zimní zahradou poblíž centra). Ve finále je mu tento majetek jen k tomu, že z něj platí daň. Byt tam nemá, peníze z nájmu nemá. Prodat to nejde - vlastníci se nedohodnou a 1/12 bez práva k jednomu bytu nikdo nekoupí. Prostě nic. Až bude chtít bydlet, čeká ho šílená hypotéka.Prostě to jeho vlastnictví ho ještě stojí peníze, nic víc. Co na to SVOLOČ?

30.10.2007 11:13

Re: Regulované nájemné je hrůza - osobní zkušenost

A proč ten člověk nepožaduje platbu od bydlících podílníků? Tam o žádném regulovaném nájemném nemůže být řeč.

30.10.2007 12:31

Re: Re: Regulované nájemné je hrůza - osobní zkušenost

Dobrý dotaz.Problém je v tom, že v jednom bytě bydlí prarodič jedněch třech vlasníků té 1/12. On je jedním z nich. Takže chtít po jiných nájem nejde. Víte, ona je to taková mě nepochopitlená situace.Ale každopádně Těch 3500 Kč je hrůza, to se předpokládám shodneme.

29.10.2007 19:00

Typická česká závist

Milí vlastníci bytů a nemovitostí, pokud závidíte lidem nájemní bydlení, prodejte své vlastní domy a byty. Z takto získaných peněz se zajisté snadno propracujete svými "osvědčenými" metodami přes městské úřednictvo k vysněnému nájemnímu bydlení. Budete pak zajisté spokojeni jako nájemníci. Budete se moci věnovat svým koníčkům na chalupách a chatách a starosti o Vaše bývalé nemovitosti svěříte novým majitelům. Mám pro Vás ještě lepší návrh, pronajměte své nemovitosti chudším lidem za rozumné nájemné a sami běžte bydlet do nájemních bytů. Bude Vás neuvěřitelně hřát u srdce, že děláte něco ušlechtilého pro své chudší spoluobčany. Otevře Vám do cestu do nebe.:-)

29.10.2007 19:14

Re: Typická česká závist z vás tedy opravdu číší jak ze Zemana Becherovka !

Takto tedy NE !   My to Křečkovo SVOLOČ  (Sdružení Vyvolených Občanů Levně Obývajících Činžáky) raději důslednou deregulací delimitujeme někam na veřejné prostranství !  A  ta Hlodavcova banda nájemních vykuků pak může platit obci nějaké regulované všimné za jeho zábor ! R^ ;-D;-D;-D

29.10.2007 19:19

Re: Typická česká závist

Mily Pataku, jsem vlastnikem bytu, tedy 'vlastniho bydleni', a nikomu jeho najemne bydleni nezavidim. Presto si myslim, ze situace, kdy vlastnici nemovitosti doplaci na najemniky pod ochranou regulovaneho najemneho, je nespravedliva a vysmechem jakekoli normalne fungujici spolecnosti. Co ted se mnou udelate? Vlastnim, nezavidim a o ceste do nebe zatim nepremyslim... snad jste opravdu teprve Patakem... to by vas snad mohlo jeste omlouvat.

29.10.2007 21:37

Re: Re: Typická česká závist

Taková už je solidární společnost. Chudí musí být ochráněni, protože jsou slabí. Jsou to lidé jako Vy, a tudíž s nimi nelze zacházet jako s lesním zvířectvem, které má kam jít. Musíte si uvědomit, že už jsme tady jednou měli sociálně spravedlivou společnost , byť s určitými nedokonalostmi. Nyní se vracíme k nespravedlivé společnosti, k vykořisťovatelské společnosti. Tím, že jsou sociálně slabší ochraňováni, tím jsou současně ochraňováni zejména bohatí. Chceme sociální smír, nebo chcete revoluci? Já si např. myslím, že dnes nemáme fungující společnost, ale společnost v krizi pomalu a jistě řítící se někam zpět, a to může být jednou nebezpečné pro nás všechny. Raději solidární společnost, než zase revoltu a nové nespravedlnosti. Nyní hledáme nějakou rovnováhu, ale politika pravice ji v současném složení nemůže nalézt. Musí přijít politická levice, tak jako všude ve vyspělém světě a postupně obnovit solidární a humánní společnost společenské harmonie. Nyní se potácíme v jakémsi těžko definovatelném chaosu, který by mohl vést až k anarchii s nedozírnými následky pro všechny.

Když ale budete dál plodit dobré skutky, místo v nebi Vás nemine.

29.10.2007 22:14

Re: Re: Re: Typická česká závist

Milý Páťáku, mám tomu rozumět, že 30% bohatých má živit  70% "páťáků", kteří jsou hloupí, nechtěli se učit, jsou líní, závistiví a jediné co jim jde dobře, je hrozit schopným a pracovitým, že vystřelí z Aurory a hrubou silou jim vše ukradnou ? Stále si myslíš, že sociální smír je možné udržet pouze tím, že jako Jánošíkovci všechno ukradneme? Jak se zachováte "páťáci", až ti bohatší, kterým všechno ve jménu sociálního smíru všechno ukradnete a oni už nebudou bohatí a vy neumíte se normálně než krádežemi živit, a nebude kde krást? To už tady bylo. Nebylo by lepší se nechat u těch bohatších zaměstnat a nekrást? Nevím v jakém chaosu se nacházíš, ale dnes, kdo normálně pracuje, se má nesrovnatelně lépe než za bolševika. Budeš-li tvrdit opak, tak jsi totální lempl a máš rudý mozek.

30.10.2007 5:31

Re: Re: Re: Re: Typická česká závist

Ty jsi nemyslící hovado. Nevíš, že spousta lidí na venkově s průměrnými platy bydlí ve svém a na nikom neparazitují. Pohrdat s někým jenom proto, že má menší příjmy než Ty, je ubohost. Považovat 70% národa za parazity může jen ubožák. Jinak opravdu bohatých je sotva 10% (ne 30%) a spoustu z nich se dostalo k majetku nepoctivou cestou (tuneláři, pasáci apod.).   

30.10.2007 8:08

Re: Re: Re: Re: Re: Typická česká závist

Pohrdat někým jen kvůli nižším příjmům je nesmysl.

Ovšem stejný nesmysl je tvrdit, že ten, kdo bydlí ve svém na nikom neparazituje. Parazituje třeba díky přerozdělování v oblasti sociálních dávek, důchodů (ten kdo zaplatí na odvodech dvojnásobek nemá dvojnásobný důchod), zdravotnictví...

30.10.2007 15:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Typická česká závist

Tomu se říká solidární systém, jestli se chceš vrát do kapitalismu 19. století, tak můžeš volit příště zase ODS. Mezi lidmi s vysokými příjmy je mnoho těch, kteří jsou placeni ze státního rozpočtu (soudci, poslanci, senátoři, zaměstnanci ČNB atd.). To jsou potom také paraziti?

30.10.2007 15:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Typická česká závist

Mezi lidmi s nízkými příjmy jsou tak užitečné profese, jako jsou zdravotní sestry, učitelé, popeláři, lekaři v regionálních nemocnicích, policisté, hasiči, zemědělští dělníci, železničáři, řidiči autobusů MHD, prodavači, instalatéři, zedníc atd. Naopak mezi vysokopříjmové skupiny patří takoví parazité, jako jsou manageři ČEZu, poslanci, senátoři, vysocí bankovní úředníci, tuneláři, tzv. celebrity atd. Kdo je tady potom parazit?

30.10.2007 21:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Typická česká závist

Konečně někdo rozumnej je mi už na blití z našich spoluobčanů,kteří si neváží lidské práce za málo peněz,bez které bychom se neobešli.Každý podnikatel by si měl uvědomit ,že zaměstnance potřebuje a podle toho se k nim chovat a platí to i naopak.

30.10.2007 17:30

Re: Re: Re: Re: Typická česká závist

Yaman-ne to nemá logiku. Popíráte objektivní realitu světa. Kdo tvrdí, že 70%lidí nepracuje? To je Váš výmysl. Všichni mi asi dají za pravdu, že drtivá většina lidí pracuje. Tedy vytváří nebo se podílí na přerozdělování hodnot. Bohatí, mezi které asi patříte, nemohou být bohatí sami o sobě. Je to jeden celek. Bohatí a chudí, i když já toto dělení nevyznávám. Mám trochu jiný pohled na věc. Myslím si, že např. traktorista, nebo horník, nebo např. dělník budující dálnici, může být velmi bohatý člověk. Např. duchem, mravností, kulturností, pracovitostí..... Vy bohatí nemůžete být bohatí bez pracujících. Vaše bohatství převážně vzniká z potu, tedy práce chudých pracujících lidí. Proč jim chcete vzít i slušné bydlení? Uvědomte si, že už to tady fungovalo jednou bez vás. Jak to dopadlo, je druhá věc. Hledá se nová, lepší varianta spravedlivé společnosti. Určitě nejen u nás, ale hledají ji všichni na celém světě. I spousta bohatých, kteří si nevidí jen na špičku nosu a svůj bankovní účet...Nechápu, proč si myslíte, že pracují jen bohatí? Pracují všichni, to je normální zákon fungující společnosti. A už vůbec nechápu ten závěr. Proč bych měl mít rudý mozek, když normálně myslím a píši svůj názor. Nebudete tomu asi věřit, ale váš mozek plný rudé krve je tímto také rudý, i když si myslíte, že máte krev modrou.

30.10.2007 7:45

Re: Re: Re: Typická česká závist

Vy jste patrně tzv."páťák věčný". Sebevzdělávání jste zjevně ukončil absolvováním (na kolikátý pokus ?) 5. třídy obecné školy. Gratuluji soudruhu !;-D

30.10.2007 17:34

Re: Re: Re: Re: Typická česká závist

Nejen to, mám ještě kursy dělnické sebeobrany. Mohu vám s radostí sdělit, že jste negramotný lomoz.

30.10.2007 8:12

Re: Re: Re: Typická česká závist

Možná bychom tedy měli zavést přerozdělování státem i v oblasti se_xu. Pak by nedocházelo k znásilněním, protože by nebyl narušen sociální smír v této oblasti. Takové vyhrožování používá stejně tak ukrajinská mafie při žádání výpalného od majitele restaurace. Ona ta vaše vysněná solidární společnost je nespravedlivá, bere těm, kteří se snaží a dává těm, kteří kašlou na vzdělání, na práci... (samozřejmě existují i tací, kteří by měli získat pomoc - invalidé...), ale ne všichni chudí, dokonce ani většina chudých. A ta solidární společnost, která tu byla musela držet občany pod hrozbou kulky na hranicích, aby jí ti schopnější, kteří měli ostatní živit, neutekli.

30.10.2007 10:30

Re: Re: Re: Typická česká závist

Milý Páťáku, majitelé domů a bytů by tuto solidární společnost ocenili stejně jako ostatní pokud by tato solidarita byla hrazena ze státních kapes t.j. z prostředků VŠECH daňových poplatníků a ne z kapes majitele z příkazu státu. Pokud vy chcete přidávat peníze na charitu tak by jste asi také rád věděl před vaším příspěvkem několik věci - 1. můj příspěvek je dobrovolný a adresný dle mého uvážení, 2. - Příspěvek jde na skutečně těžké případy které si sami pomoci nemohou, 3 - Příspěvek není zneužíván majetnými osobami.

To co momentálně existuje v česku je státem nařízený příspěvek na charitu, který nelze vypovědět. Takový ten slavný dr.Křeček je zářným případem charitativní potřeby že ano? Takovéto vaše úvahy o spravedlnosti společnosti by vzali velmi rychle za své kdyby jste musel najednou obrátit naruby SVÉ kapsy.

30.10.2007 17:41

Re: Re: Re: Re: Typická česká závist

VV nemám nic proti tomu, co namítáte. Vůbec nejlepší by bylo, aby se obnovila státní bytová politika a výstavba bytů, na bázi nejmodernějších technologií. Postupně umožnit lidem, aby se z vašich nemovitostí mohli dle svého uvážení odstěhovat do státních, nebo také družstevních. A ti, kterým se budou zamlouvat vaše podmínky, aby u vás zůstali bydlet. Tím by došlo k postupné rovnováze a nějaké rozumné ceně nájemního bydlení u soukromých vlastníků nemovitostí. Chce to ale čas, kapitál , práci , jinou politiku atd...

30.10.2007 19:39

Re: Re: Re: Typická česká závist

"Chudí" nejsou chráněni, protože jsou slabí, ale protože jsou líní, nebo vychytralí. Mluvíte o revoluci. Chcete tím naznačit, že je v Čechách tolik lenochů a blbců? Jestli ano, tak je čas se vystěhovat, protože na onu společnost,  kde většina nepracuje a o které mluvíte, nemáme očividně peníze. Nějak vůbec nehraje, že člověk s vašimi extremními názory, má přístup na internet. Zřejmě je to zase nějaká levicová provokace.

30.10.2007 20:49

Re: Re: Re: Re: Typická česká závist

ok slabé a chudé je potřeba chránit a pomáhat jim. To je základní povinnost naší křesťanské civilizace. Váš kosmopolitní přístup do toho nezepadá. Pokud si to o mně myslíte, tak asi ano. Pokud si to ale o mně myslíte, tak já si o vás myslím, že neumíte myslet a že jste dogmatik anebo omezenec, protože nechápete souvislost  konstrukce vět. A pokud nevíte, že každá revoluce v minulosti byla především revolucí chudých a potlačovaných, tak jste osel. No a pokud si myslíte že jsem extrémista, tak nerozumím tomu, že vůbec umíte datlovat  na klávesnici. Nebojíte se sám sebe? Abych vám dal alespoň v něčem za pravdu, tak ano, jsem přesvědčeným stopencem věci dělnické třídy a socialismu.

4.1.2008 9:08

Re: Re: Re: Typická česká závist

Zapomeli jste se v te vasi vasnive diskuzi zminit, ze ne kazdy obyvatel bytu s regulovanym najemnym je chudy. Souhlasim s tim, ze stat/pokud na to bude mit/, by mel nejak vypomoci prokazatelne socialne slabym s vysi najemneho.

Ale je prokazatelne nemoralni abychom jako spolecnost dotovali lidi, kteri nejsou socialne slabi. V Kanade, kde jsem zila, musi najemnici socialnich bytu predlozit kopii danoveho priznani kazdy rok socialnimu odboru. Kdyz jejich prijem prekroci pripustnou hranici, dostanou 6 mesicni vypoved a musi si najit byt s trznim najemnym. Kdyz to neudelaji, jsou soudne vystehovani/okamzite/, a maji nabytek pred domem na travniku. Pripada mne to uplne normalni a spravedlive.

30.10.2007 17:43

Re: Re: Typická česká závist

ach joj...co bych s vámi dělal. Přeji vám krásné bydlení a život. Mějte se fajn.