Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko se připravuje na novou plynovou krizi, v listopadu bude cvičení

Ilustrační foto: plynoměr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: plynoměr. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Letos v listopadu se uskuteční cvičení, které vyzkouší připravenost České republiky na možné nové přerušení dodávek plynu. Týkat se bude hlavně velkých firem a dalších významných subjektů, řekl dnes po schůzi vlády ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Dlouhodobá opatření budou až součástí jednání o aktualizaci státní
energetické koncepce.

Na začátku října vydala vláda nařízení, které určuje postup "velkých
subjektů" v okamžiku, když se dodávky plynu z Ruska opět přeruší. Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner dnes v České televizi uvedl, že omezení ve spotřebě plynu by postihlo nejdříve velké odběratele a až nakonec domácnosti, nemocnice nebo školy.

"Vývoj mezinárodní situace bych si nedovolil podcenit," řekl premiér Jan Fischer. Obranu před opakováním plynové krize podle něj hledá Evropská unie jako celek. Přijatá krátkodobá opatření pracují s možností "katastrofického" průběhu případného nového přerušení dodávek. "Vždy v takových dokumentech počítáme s tím, že vývoj může být horší," dodal Fischer.

Plyn bude součástí hmotných rezerv
Dlouhodobá opatření předcházející výpadkům v dodávkách plynu budou podle šéfa kabinetu až součástí debaty o aktualizované státní energetické koncepci. I tak je podle Tošovského v současné době připravená výstavba čtyř nových zásobníků plynu.

Podzemní zásobníky obsahují přibližně třetinu tuzemské roční spotřeby plynu. V současnosti v nich skladují převážně obchodníci podnikající na českém trhu s plynem.

Ministerstvo průmyslu nevylučuje ani zavedení státních hmotných rezerv zemního plynu, jako je tomu v případě ropy. Pozitivní dopad na zajištění bezpečnosti dodávek by vytvoření rezerv mělo prý ale jen tehdy, pokud by rezervy byly vytvořeny nad úrovní stávajících komerčních zásob plynu.

Užití rezerv by bylo možné jen v předem definovaných, netržních situacích, jako je například úplné zastavení dodávek ze zahraničí nebo teroristický útok.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...