16. ledna 2012 20:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko se stává zemí pojistných podvodníků

Detektor lži - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detektor lži - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Detektivové domácích pojišťoven odhalili v roce 2011 rekordní počet i objem pojistných podvodů, jichž bylo až o několik desítek procent více než předloni.

Nárůst pokusů o podvodné jednání podle nich zřejmě souvisí se zhoršením finanční situace domácností i podnikatelů. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

ČTĚTE TAKÉ:

Detektivové České pojišťovny dosáhli absolutního rekordu v její 185leté historii. V roce 2011 odhalili pojistné podvody za 338 milionů Kč, což je o 22 procent více než v roce 2010. V porovnání s rokem 2009 představuje tento výsledek více než 40procentní nárůst.

"Historie ukázala, že vždy, když se zhoršuje finanční situace, jsou lidé více náchylní k podvodné činnosti. Co jsme ale viděli loni, předčilo naše nejhorší očekávání. I jinak bezúhonní lidé se často snížili k trestné činnosti a pokusili se nějakým způsobem podvést pojišťovnu," řekl vrchní ředitel úseku vnitřních věcí ČP Ludvík Bohman.

Krajčástka v milionech Kčmeziroční změna v %
Praha777
Jihočeský4911
Kralovéhradecký4838
Středočeský31-8
Moravskoslezský22-4
Plzeňský192
Pardubický17-2
Liberecký140
Jihomoravský146
Olomoucký129
Karlovarský105
Vysočina9-4
Ústecký8-4
Zlínský75
celkem ČR33861

zdroj: Česká pojišťovna

Také detektivové pojišťovny Generali odhalili v roce 2011 rekordní objem pojistných podvodů za 74 milionů korun. O rok dříve přišli na podvody za 50 milionů Kč. Objem odhalených podvodů byl loni sedmkrát vyšší než v roce 2008 před příchodem ekonomické krize, kdy se pohyboval na hranici deseti milionů korun, uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka.

Allianz pojišťovna zjistila v loňském roce 1347 případů pojistných podvodů, a uchránila tak na pojistném plnění 102 milionů korun. V předcházejícím roce to bylo 999 případů za 85 milionů Kč. Ve většině krajů se detektivům podařilo odhalit podvody za více peněz než v roce 2010, upozornil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Pracovníci forenzního auditu ČSOB Pojišťovny loni prošetřovali 460 podezřelých pojistných událostí a pojistných smluv. Z nich se podařilo prokázat podvodné jednání v 362 případech. Celkem tak uchránili 54 milionů Kč před neoprávněným vyplacením. Co do objemu měly opět jasný prim podvody způsobené podnikateli. Tvořily asi polovinu z celkově uchráněné částky.

"Bohužel stále se setkáváme s trendem, že pod tlakem finančních potíží způsobených hospodářskou krizí řada podnikatelů přistupuje i k takovýmto způsobům řešení svých problémů", podotkl šéf vyšetřovatelů ČSOB Pojišťovny Zdeněk Horáček.

Nejvíce podvodníků je v Praze

Mezi nejproblematičtější území z hlediska podvodů patřilo podle statistik ČP loni stejně jako v letech předchozích hlavní město Praha a dále již také tradičně kraje Jihočeský a přes poměrně významný pokles i Středočeský kraj.

Mezi ně se vklínil kraj Královéhradecký, který si, pokud jde o finanční objem odhalených podvodů, proti roku 2010 více než čtyřikrát pohoršil.

Nejmenší snaha o podvody se naopak podle šetření ČP vyskytuje dlouhodobě ve Zlínském kraji, přestože i tam byl výrazný nárůst. Nejvíce se loni zlepšily kraje Ústecký a Vysočina.

Nejvíce podvodů se podle Bálka již tradičně vázalo k pojištění automobilů, ale i staveb a domácností v pojištění občanů. Bohman upozornil na to, že s časem se rozložení podvodů napříč jednotlivými druhy pojištění mění.

Zatímco ještě před několika lety tvořily podvody z autopojištění zhruba 70 procent ze všech odhalených podvodů a životní a úrazové pojištění necelých pět procent, nyní je tomu jinak. Stále se sice většina podvodů týká pojištění motorových vozidel, intenzivně ale roste objem odhalených podvodů v pojištění majetku a odpovědnosti za škodu, dodal.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz