20. září 2007 15:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko stále neumí čerpat z fondů EU

BRUSEL Podle nejnovějších statistik Evropské komise si Česká republika při čerpání prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie nevede o mnoho lépe než v minulosti. Zároveň ale příliš nezaostává za dalšími členskými státy, které do unie vstoupily rovněž v roce 2004, i když je předposlední.

Česko má pro roky 2004 až 2006 ve strukturálních fondech přiděleno zhruba 40 miliard korun, ale může je čerpat až do roku 2008. Při posuzování statistiky Evropské komise je navíc třeba vzít na vědomí, že jde o průběžný stav a odráží jen peníze, které již byly "vyfakturovány". Bilance na konci roku 2008 tak může být úplně jiná.

Současná statistika Evropské komise je počítána v červnu roku 2007 a jde o čísla platná ke konci roku 2005. Je tak možné, že v den zveřejnění bude procentuální hodnota o jeden či dva procentní body vyšší.

Češi ale momentálně zaujímají celkem deváté místo z deseti zemí. Hůře si zatím vede pouze Lotyšsko, které na posledním místě vystřídalo Kypr, jež byl na chvostu při zveřejnění posledních statistik. Češi zatím ze strukturálních fondů vyčerpali ke konci roku 2005 zhruba 44 procent finančních prostředků, což je zhruba 19 miliard korun. Drtivá většina peněz
přitom pochází z Evropského fondu regionálního rozvoje.

Jednoznačným premiantem v čerpání ze strukturálních fondů z "nových" členských států je Slovinsko, které vyčerpalo více než 80 procent přidělených finančních prostředků. Pro Česko ale nemá příliš smysl se srovnávat se Slovinskem, jež je daleko menší, a má tak méně peněz, které je daleko snadnější utratit.

Prvním srovnatelným státem v tabulce je zhruba stejně velké Maďarsko, kterému se prozatím daří lépe. Vyčerpalo téměř 60 procent prostředků. Sousední Slovensko pak vyčerpalo zhruba polovinu peněz ze strukturálních fondů.

Daleko lépe si ale Češi vedou v čerpání peněz z Fondu soudržnosti, ze kterého se mimo jiné financují stavby velkých dálničních sítí či železnic a v němž má Česko k dispozici asi 26 miliard korun. V tomto ohledu patří mezi premianty, přičemž vyčerpali více než 40 procent finančních prostředků (zhruba 10,4 miliardy korun). V této kategorii zaostávají především Poláci, kteří podle komise "ztrácejí půdu pod nohama".

Období let 2004 až 2006 se však dá označit za lekci pro celou Českou republiku. Na něm si totiž státní instituce a žadatelé mohli vyzkoušet, jak čerpání peněz vůbec funguje. Pravá zkouška je však čeká. Pro rok 2007 až 2013 je pro Česko vyčleněno více než 730 miliard korun. S čerpáním by přitom země měla začít ke konci letošního roku nebo na začátku příštího.
Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz