7. srpna 2007 8:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko staví dálnice draho

Stavba dálnice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Silnice a dálnice se u nás staví neekonomicky a bez rozmyslu. Vyplývá to z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, kritiky Evropské unie, ale i jednoduchého srovnání ceny českého a německého kilometru nové dálnice.

Ředitelství silnic a dálnic si proto do konce roku nechá vypracovat analýzu skutečných nákladů výstavby dálnic od odborné komise, kterou zaštiťuje ČVUT. Týdeníku Profit to řekl ředitel ŘSD Alfréd Brunclík.


Další podrobnosti o financování
stavby dálnic
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Přestože náklady na pracovní sílu jsou v Česku nižší než v Německu, dálnice se u nás staví dráže. Nejvyšší kontrolní úřad na to poukázal loni v prosinci, když porovnával cenu silničního tahu z Prahy do Drážďan. Český úsek, který je dlouhý 23,4 kilometru, stál státní pokladnu 19 miliard. Tím si vysloužil první místo nejen mezi nejdražšími tuzemskými silnicemi, ale překonal i cenu za kilometr německého úseku do Drážďan.

Dálnice se prodražila hlavně proto, že vede přes nepříznivý terén. Jenže i mosty, které celou stavbu prodražují, se vymykají běžným cenám a jsou nejdražší ve své kategorii. Kromě terénních úprav se na ceně dálnic nejvíce podepisují ekologická omezení, ale i požadavky obcí, které vyžadují dlouhé dálniční přivaděče a nákladné mimoúrovňové křižovatky.

Ceny zvyšuje i poměrně nízká konkurence na trhu. „U nás jsou v podstatě dvě firmy, které jsou schopné dálnici dostavět. To je ale celoevropská záležitost,“ říká Karel Pospíšil z Centra dopravního výzkumu.

PETRA KYJONKOVÁ

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?