Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko už nemá nejlevnější auta v Evropě

Auto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auto | foto: Reprofoto

PRAHA V České republice se už neprodávají nejlevnější auta v Evropě. Podle statistiky, kterou dnes zveřejnila firma PricewaterhouseCoopers byly ceny v tuzemsku vyšší než ve Švýcarsku a Belgii.

Ceny nových aut v Evropě ve 3. čtvrtletí v průměru meziročně vzrostly o 4,4 procenta. Růst cen podle analytika PwC Charlese Seguina způsobilo uvedení nových modelů a modernizovaných verzí. Největší nárůst, o šest procent, zaznamenal trh mini vozů. Ceny aut s dieselovými motory vzrostly o pět procent, zatímco s benzinovými o 3,6 procenta.

V ČR se cenová hladina zvýšila o 0,1 procenta. Například luxusní vozy v tuzemsku ale podražily o více než 18 procent. Cena velkoprostorových aut MPV se zvýšila o 4,7 procenta. Naopak terénní vozy pro volný čas SUV o 1,9 procenta zlevnily.

Po rok trvajícím negativním trendu ve vývoji cen vykazuje český trh podle Seguina v posledním čtvrtletí obrat, který částečně způsobil i pohyb měnových kurzů. Růst začal i počet prodaných vozů. Podle Svazu dovozců automobilů stoupl prodej nových osobních aut v ČR za devět měsíců letošního roku o 1,9 procenta na 96.361 vozů.

Nejdražší auta v Evropě mají kvůli vysokému zdanění tradičně severské země. V Dánsku jsou ceny 93 procent nad průměrem a v Norsku 63 procent. Sousední Polsko má ceny čtyři procenta pod průměrem a Maďaři nakupují vozy o pět procent levněji.
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.