31. března 2009 13:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko už pro investory není klidný přístav

Ve srovnání s dalšími zeměmi regionu ale Česko stále patří mezi státy, které krizi odolávají nejlépe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve srovnání s dalšími zeměmi regionu ale Česko stále patří mezi státy, které krizi odolávají nejlépe. | foto: Reprofoto

PRAHA Česko přestává být klidným přístavem pro investory do nemovitostí. Přiřadilo se totiž k dalším zemím střední a východní Evropy, které si investoři spojují s vyšším rizikem. Důvodem jsou horší ekonomické výsledky, ale i současná politická nestabilita. V tiskové zprávě to dnes sdělila mezinárodní poradenská společnost DTZ.

"Pád české vlády jen pár dní poté, co podal demisi premiér Maďarska, povede ke ztrátě důvěry v Českou republiku doposud vnímanou jako jednu z nejstabilnějších zemí střední a východní Evropy," uvedl Ryan Wray z pražské pobočky DTZ.

Společnost ale regionu vyčítá i vysoký schodek obchodní bilance, hodnocení záporně ovlivnila i nižší poptávka po vyváženém zboží, relativně vysoká inflace a státní zadluženost.

Ve srovnání s dalšími zeměmi regionu ale Česko stále patří mezi státy, které krizi odolávají nejlépe. "Nedávné vyjádření nedůvěry současné koaliční vládě nebylo přímo provázané se současnou ekonomickou situací, ačkoliv se toto zdůvodnění stalo součástí argumentace opozice. Již čtvrtá změna za pouhých šest let je spíš další nešťastnou ukázkou vnitřních svárů, které dlouhodobě provázejí vedení státu," poznamenal Wray.

Odborník ale předpokládá, že bude přibývat případů platební neschopnosti firem. Na trhu se tak podle něj bude častěji objevovat nucený prodej zastavených nemovitosti. Banky prý budou v mnoha případech ochotné s vidinou rychlého získání hotovosti nabídnout takový majetek za nižší ceny, než je jeho tržní hodnota.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz