26. března 2008 13:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko vyhrálo arbitráž s Mittalem

Mittal Steel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mittal Steel | foto: Krzywoň DanČTK

PRAHA Česká republika vyhrála arbitráž s ocelářskou skupinou ArcelorMittal, která se vedla u tribunálu v Paříži. ArcelorMittal požadoval po ČR zaplacení 5,79 miliardy korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je tak spor o balík čtrnácti procent akcií zprivatizované Nové Huti definitivně uzavřen.

"Veškeré nároky arbitráž zamítla a České republice bude uhrazena plná výše nákladů za právní zastoupení, což je půl milionu euro," uvedl ministr. Podle něj tak nehrozí, že zaplatí až 11,6 miliardy korun.

Podle Vladimíra Raszky z tiskového oddělení ArcelorMittal Ostrava nejde o spor, ve kterém by figurovala ostravská ocelářská firma. "Šlo o spor majoritního vlastníka, skupiny Arcelor Mittal, s Českou republikou, bližší informace tedy neznáme. Domníváme se, že je to přirozená reakce na výsledek české arbitráže, ve které bylo rozhodnuto, že 14 procent akcií patří společnosti Petrcíle," řekl Raszka.

O stejnou částku jako ArcelorMittal se totiž u arbitráže soudila kvůli akciím také společnost Petrcíle, která v lednu rovněž neuspěla. Zároveň ovšem tehdy byla ČR uložena povinnost odprodat akcie společnosti Petrcíle za 850 milionů korun.

"Kdyby tato povinnost nebyla, byli by jsme smluvně zavázáni prodat Arceloru za 57 milionů korun. To jsme nemohli a Mittal nebyl ve své žalobě úspěšný," upozornil  Kalousek.

Společnost Petrcíle měla podle původních smluv dostat asi 14procentní podíl ve zprivatizované Nové Huti, nyní ArcelorMittalu Ostrava. Stát ale později smlouvy vypověděl, což firma řešila arbitráží. Suma, o kterou šlo, se od té doby vyšplhala na několikanásobek původně požadovaných asi dvou miliard. Celý případ se vleče od poloviny 90. let, kdy se stát snažil Novou Huť privatizovat.

ArcelorMittal, současný vlastník Nové Huti, se rozhodla stát zažalovat za zadržované zbývající akcie, které dostala při privatizaci přislíbeny. Dlouhé průtahy kolem akcií se Mittalu přestaly líbit, a tak se společnost před dvěma lety obrátila na pařížský rozhodčí soud.

Paralelní žaloba ArcelorMittal vůči ČR na základě dohody o podpoře a ochraně investic s Nizozemím (londýnská arbitráž) je podle ministerstva financí stále od listopadu přerušena. "Jednání o kompromisním řešení pokračují, nicméně pozice ČR se dnešním verdiktem posílila," uvedl úřad.

Podle dřívějších informací 14 procent akcií údajně nakonec skončí v rukou společnosti PPF Investments, která patří do skupiny firem podnikatele Petra Kellnera. PPF Investments údajně od Petrcíle koupila opci na nákup těchto akcií.

ČTK