Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko začíná ztrácet v boji o investice

PRAHA V České republice je v porovnání s ostatními zeměmi stále těžší podnikat. Vyplývá to ze studie Economist Intelligence Unit (EIU), která zkoumala podmínky pro rozvoj podnikání v 82 zemích světa v příštích pěti letech.

Ty určují atraktivitu země pro zahraniční investice, které v současnosti táhnou nahoru tuzemské hospodářství. Zatímco při loňském výzkumu bylo Česko na 24. pozici z šedesáti zemí, nyní si o tři příčky pohoršilo. Výzkum se však rozšířil na 82 zemí.

„Problém je v tom, proč se neposunujeme do první ligy,“ říká Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů ČR. Podle něj se zhoršily podmínky pro podnikání malých živnostníků. Ti jsou zatíženi placením minimálních daní a živnostenského a sociálního pojištění.

V porovnání s loňskými výsledky Česko předběhla například Jižní Korea, Malajsie či Estonsko. V těchto zemích je snadnější podnikat. Zároveň nabízejí větší tržní příležitosti než Česká republika. „Jižní Korea je rychle rostoucí trh s obrovským potenciálem,“ říká analytik Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.

Česku podle odborníků nepřidává na atraktivitě ani velikost státní administrativy. Podle Dandy by se měl například zjednodušit výpis z rejstříku trestů, který je nutný pro řadu úředních úkonů. Dalším příkladem je vyplňování statistik, které jsou stejné jako daňové přiznání.

Na rozdíl od prvního Dánska nemá Česko ani pružný trh práce, který je velkou výhodou pro dánské podnikatele. Dánsko podle studie příliš neomezuje firmy při najímání ani propouštění zaměstnanců.

VÍCE v dnešních LN na straně 13

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.