Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko zažívá konjunkturu. Firmy se ale do náborů přesto moc nehrnou

Česká ekonomika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká ekonomika. | foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

PRAha Ekonomika rychle roste, nezaměstnanost úspěšně klesá. Zdálo by se, že mezi firmami bude i velký zájem dál přibírat nové pracovníky. Realita ale zřejmě není tak optimistická. Ze šetření agentury Manpower vyplývá, že nabírat lidi u nás hodlá v posledních třech měsících roku šest procent ze vzorku 750oslovených společností a podnikatelů, propouštět plánuje pět procent z nich.

Rozdíl – jednoprocentní kladný, takzvaný index trhu práce, je sice lepší než minus dvě procenta před rokem, kdy záměr snižovat počty zaměstnanců převažoval nad náborem, ale nejnovější, byť kladný údaj je o šest procent horší než předchozí šetření pro aktuální třetí kvartál. To index (náborové plány minus propouštění) vykazoval kladných sedm procent.

„Ve třetím čtvrtletí bylo mezi zaměstnavateli vidět největší očekávání, spojované s ekonomickým růstem. Ale poslední čtvrtletí bývají vždy slabší ve smyslu úvah k náboru lidí,“ komentuje zjištěné údaje generální ředitelka Manpoweru pro Česko a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Index řeší náladu firem

Zmíněný index nepopisuje tolik realitu, ale spíš nálady a očekávání firem pro nadcházející měsíce. Manpower, který je největší personální agenturou u nás i ve světě, stejným způsobem postupuje už 50 let a aktuálně vyčísluje tento index trhu práce u 59 tisíc firem a podnikatelů ve 42 zemích světa. Nálada zaměstnavatelů je u nás podle průzkumu Manpoweru srovnatelná z blízkých zemí třeba s Rakouskem, o poznání lepší náborové plány mají firmy a podnikatelé v Německu, Polsku, Slovensku a zejména v Maďarsku. Mnohem horší (minusová) čísla pak vykazují třeba Itálie nebo Řecko.

O tom, do jaké míry se prezentované náborové plány nakonec uskuteční, nebo ne, svědčí až následná čísla o vývoji nezaměstnanosti. Včera zveřejněné údaje o nezaměstnanosti za měsíc srpen odpovídají optimistickému indexu (plus sedm procent převaha firem s úmyslem nabírat lidi), který Manpower prezentoval před časem pro období tohoto, třetího čtvrtletí.

V srpnu nezaměstnanost klesla oproti červenci z 6,3 na 6,2 procenta. Před rokem to bylo 7,4 procenta, což znamená, že počet nezaměstnaných evidovaných na úřadech práce se meziročně snížil o 84,5 tisíce na 450,7 tisíce.

Volná místa utěšeně přibývají

V srpnu evidovaly úřady 103,8 tisíce volných pracovních míst, nejvíc od prosince 2008. Je to o 5700 víc než v červenci.

„Rekordní nárůsty v tomto ohledu hlásí všechny regiony. Například Olomoucký či Liberecký kraj evidují nejvyšší počet volných pozic od roku 2001,“ uvedla včera zastupující generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

„Na trhu práce je přímo vidět pozitivní vliv silného oživení, kterým česká ekonomika v současné době prochází. Rostoucí tržby firem a jejich ambicióznější investiční záměry tak vytvářejí nová místa téměř napříč celou ekonomikou,“ komentuje výsledky analytik ČSOB Petr Dufek.

Na konci roku končí řadě lidí úvazky na dobu určitou, ubývají sezonní práce a odhaduje se, že nezaměstnanost mírně vzroste. Bude však stále mnohem příznivější než loni a předloni.

Jak přesně se vyplní náborové plány firem, prezentované v indexu Manpoweru pro čtvrté čtvrtletí, bude zřejmé až z čísel o nezaměstnanosti za prosinec.

Už nyní je vidět, že úmysly nabírat lidi nebo propouštět se diametrálně liší v závislosti na velikosti firmy nebo oboru podnikání. Z dotazování pracovníky agentury je vidět, že největší zájem přibírat nové lidi mají největší firmy - v kategorii nad 250 zaměstnanců. Podíl těch, kteří hodlají přibírat, je o 17 procent vyšší než těch, které chtějí propouštět.

U středně velkých zaměstnavatelů je převaha o 14 procent, u malých firem je už počet vyrovnaný a mikrofirmy do deseti zaměstnanců dokonce plánují spíš propouštět.

V posledních třech měsících roku podle průzkumu Manpoweru převažuje zájem přijímat nové lidi ve finančnictví, velkoobchodu, maloobchodu a zpracovatelském průmyslu.

Naopak propouštění má víc v plánu třeba stavebnictví, zemědělství a lesnictví, výroba a rozvod elektřiny a plynu nebo státní správa a zdravotnictví.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!