Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko získá stovky miliard

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ministři české vlády a zástupci Evropské komise včera podepsali celkem devět operačních programů, ze kterých může Česko získat až 14 miliard eur – tedy přibližně 365 miliard korun.

Jde o sedm regionálních a dva celostátní operační programy Podnikání a inovace a Doprava. Podpis podpory je prvním krokem, daleko důležitější ale bude, zda se podaří tyto peníze také využívat. Jak připouští Milena Vicenová, generální sekretářka operačních fondů, někteří žadatelé se striktních pravidel pro podávání žádostí obávají. Přesto Vicenová pro LN uvedla: „Zájem o dotace převyšuje možnosti a úroveň předkládaných návrhů je vysoká.“ Navíc je patrná i snaha zjednodušovat formuláře a jsou též školeni současní i noví úředníci, kteří mají pomáhat s administrativou finančních prostředků.

Nejvíce peněz, až 150 miliard, poteče do operačního programu Doprava. Hlavním cílem, kam mají tyto finance směřovat, je především rozvoj dálniční a železniční sítě. Díky dalšímu programu Podnikání a inovace by měly firmy získávat finanční prostředky na zavádění nových technologií či pro průmyslový výzkum.

Přibližně 125 miliard korun půjde v rámci sedmi operačních programů do regionů. Perfektní spolupráci všech regionů si Vicenová pochvaluje: „Kdo by měl znát lépe potřeby regionů než ony samy?“

Rozdělování financí na nižších úrovních vítá také s tím, že tak bude jejich využití transparentnější. Nejvíce finančních prostředků, v přepočtu přes 20 miliard korun, získá tzv. region Severozápad. Ten slučuje Ústecký a Karlovarský kraj. „Máme připraveno celkem pět prioritních os. Mezi ně patří regenerace a rozvoj měst či dostupnost a dopravní obslužnost,“ řekl Petr Vráblík, ředitel Regionální rady Severozápad. „Pro žadatele je připravena řada seminářů a workshopů, kde se dozvědí, jak vyplňovat formuláře nebo co k žádostem potřebují,“ dodal Vráblík.

Do konce letošního roku má Evropská komise schválit ještě čtyři operační programy. Z nich by mělo do Česka putovat dalších přibližně 182 miliard korun.

V rámci podepsaných operačních programů může ČR získat zhruba polovinu z celkových 700 miliard, jež by k nám měly ze strukturálních fondů EU v letech 2007–2013 přitéci. Zatím však Česko patří v čerpání peněz z evropské pokladny mezi nejméně úspěšné země.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...