22. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko zkrotí elektronický kouř. Poprvé bude regulovat prodej e-cigaret

Elektronická cigareta. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronická cigareta. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA V březnu začne platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která na základě evropské tabákové směrnice a českého zákona o potravinách zavádí například povinné zdravotní varování na tyto výrobky, limituje obsah nikotinu v tekutých náplních, omezuje velikost jejich balení nebo zakazuje použití surovin, které by mohly obsahovat karcinogenní látky.

Vyznavače elektronických inhalátorů čeká vůbec první a zásadní regulace této kuřácké vášně. Stát přistupuje k takovéto regulaci deset let poté, co se na českém trhu první e-cigarety objevily.

„Elektronické cigarety jsou poměrně novým výrobkem a vzhledem k nárůstu jejich obliby v posledních letech se jejich podíl na trhu neustále zvyšuje,“ vysvětluje důvod regulace na českém a obecněji na celém evropském trhu Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva zdravotnictví, které vyhlášku připravilo.

Byznys e-cigaret v Česku.

Zařízení, v němž nedochází ke klasickému spalování tabáku, odpařuje pomocí baterie tekuté náplně (s nikotinem či bez) a generuje aerosol místo klasického cigaretového dýmu.

V Česku podle odhadu výrobců propadají této alternativní variantě kouření tři až čtyři procenta z více než dvou milionů kuřáků. Byznys s prodejem strojků a náplní už předloni převýšil miliardu korun.

Česko ale zdaleka nedosahuje údajů z Velké Británie, jejíž trh s elektronickými cigaretami patří k největším v Evropě. V Británii předloni dosáhl počet pravidelných elektronických kuřáků podle studie organizace Action on smoking and health, zaměřené na kampaň k odstranění škod způsobených tabákem, odhadem 2,6 milionu. To je 17,6 procenta z celkového počtu všech kuřáků v Británii. Přitom ještě v roce 2010 tam činil tento podíl vyznavačů e cigaret 2,7 procenta.

U nás vzrostl loni počet kuřáků i tržby prodejců meziročně zhruba o 10 procent a byznys v dalších letech ještě poroste.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!