Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česko zkrotí elektronický kouř. Poprvé bude regulovat prodej e-cigaret

Elektronická cigareta. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronická cigareta. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA V březnu začne platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která na základě evropské tabákové směrnice a českého zákona o potravinách zavádí například povinné zdravotní varování na tyto výrobky, limituje obsah nikotinu v tekutých náplních, omezuje velikost jejich balení nebo zakazuje použití surovin, které by mohly obsahovat karcinogenní látky.

Vyznavače elektronických inhalátorů čeká vůbec první a zásadní regulace této kuřácké vášně. Stát přistupuje k takovéto regulaci deset let poté, co se na českém trhu první e-cigarety objevily.

„Elektronické cigarety jsou poměrně novým výrobkem a vzhledem k nárůstu jejich obliby v posledních letech se jejich podíl na trhu neustále zvyšuje,“ vysvětluje důvod regulace na českém a obecněji na celém evropském trhu Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva zdravotnictví, které vyhlášku připravilo.

Byznys e-cigaret v Česku.

Zařízení, v němž nedochází ke klasickému spalování tabáku, odpařuje pomocí baterie tekuté náplně (s nikotinem či bez) a generuje aerosol místo klasického cigaretového dýmu.

V Česku podle odhadu výrobců propadají této alternativní variantě kouření tři až čtyři procenta z více než dvou milionů kuřáků. Byznys s prodejem strojků a náplní už předloni převýšil miliardu korun.

Česko ale zdaleka nedosahuje údajů z Velké Británie, jejíž trh s elektronickými cigaretami patří k největším v Evropě. V Británii předloni dosáhl počet pravidelných elektronických kuřáků podle studie organizace Action on smoking and health, zaměřené na kampaň k odstranění škod způsobených tabákem, odhadem 2,6 milionu. To je 17,6 procenta z celkového počtu všech kuřáků v Británii. Přitom ještě v roce 2010 tam činil tento podíl vyznavačů e cigaret 2,7 procenta.

U nás vzrostl loni počet kuřáků i tržby prodejců meziročně zhruba o 10 procent a byznys v dalších letech ještě poroste.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.