14. srpna 2012 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé se bojí utrácet, česká ekonomika se opět propadla

Recese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Recese | foto: Shutterstock

PRAHA Za prohloubením propadu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí stojí klesající spotřeba domácností a nižší výdaje vlády. Zveřejněná data podle nich zatím nenaznačují brzký obrat vývoje, takže za celý rok může podle nich hrubý domácí produkt klesnout až o procento.

Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Česká ekonomika zůstává v recesi. HDP ve druhém čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu klesl o 0,2 procenta, meziroční propad se prohloubil na 1,2 procenta.

Snaha co nejvíce šetřit
Recese v české ekonomice se meziročně citelně prohloubila, když průmysl jakožto dřívější hlavní motor růstu výrazně snížil otáčky, uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Žádný jiný sektor podle něj nedokázal výpadek průmyslu nahradit. "Výsledky nejsou žádným překvapením, stejně jako důvody, které za nimi stojí: negativní vliv domácí poptávky, který nedokáže kompenzovat zlepšení zahraničního obchodu," dodal analytik Patria Finance David Marek.

ČTĚTE TAKÉ

Jedním z důvodů výsledku HDP je snaha co nejvíc šetřit, upozornila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Šetří podle ní jak domácnosti, tak vláda. "Není se co divit. Reálné mzdy klesají již dvě čtvrtletí v řadě.

Stavebnictví padá měsíc od měsíce
Míra nezaměstnanosti je na stejné úrovni jako před rokem, nicméně strach ze ztráty pracovního místa nutí spotřebitele k většímu přemýšlení nad tím, za co své peníze utratí. To se projevuje i na vývoji maloobchodních tržeb," podotkla.

Analytik Home Creditu Michal Kozub připomněl i nižší spotřebu vlády. Rozpočtová restrikce se podle něj v plné míře projevuje hlavně ve stavebnictví, které měsíc od měsíce padá. Z tohoto důležitého oboru odchází stále více pracovníků a splatnost faktur se prodlužuje. Vyhlídky, že by přišly nové velké státní zakázky na stavbu dopravní infrastruktury, jsou přitom mizerné, doplnil.

Pozor na úsporná opatření
Česká ekonomika je zdravější než většina evropských ekonomik, a přesto výrazně zaostává ve svém výkonu, poznamenal analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. HDP sousedních zemí rostl i ve druhém čtvrtletí slušným tempem, Německo o 0,3 procenta, Rakousko o 0,2 procenta, Slovensko dokonce o 0,7 procenta. V takové situaci by podle Brožky vláda měla být v úsporných opatřeních velmi opatrná a naopak hledat vhodné investiční výdaje. Další snížení úrokových sazeb České národní banky je po údajích o HDP pravděpodobnější, dodal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jelikož předstihové ukazatele nedávají příliš šancí na obrat trendu během třetího čtvrtletí, celoroční pokles HDP bude podle Sobíška asi citelnější, než dosud naznačovaly výhledy. Jak odhadl, po dnešku se zdá, že za celý rok může česká ekonomika klesnout až o jedno procento. "Za celý letošní rok nyní počítáme s poklesem HDP o 1,0 procenta po loňském růstu ekonomiky o 1,7 procenta," souhlasil Marek.

Pokračující recese v české ekonomice

Česká ekonomika zůstává v recesi. Hrubý domácí produkt podle předběžných údajů Českého statistického úřadu ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesl o 0,2 procenta. Meziročně se snížil o 1,2 procenta. Recese nastává, pokud ekonomika v mezičtvrtletním srovnání klesne dvě čtvrtletí po sobě. Tuzemský HDP vykázal třetí mezičtvrtletní pokles.

Ve druhém čtvrtletí přestal být tahounem ekonomiky průmysl, který je objemově nejvýznamnějším hospodářským odvětvím. "Průmysl sice v meziročním srovnání mírně vzrostl, úrovně 1. čtvrtletí však nedosáhl," uvedl úřad. V meziročním srovnání se prohloubil propad stavebnictví, loňských výsledků nedosáhla ani odvětví obchodu a ubytování.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!