19. listopadu 2007 20:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česku hrozí další arbitráž

Boeing - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA  Německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer, ve které má většinový podíl podnikatel Václav Fischer, bude požadovat náhradu škody za to, že její dva letouny Boeing 737 jsou od roku 2005 zadržovány na pražském ruzyňském letišti. Jedna z možností je i arbitráž v níž by šlo o stamiliony.

Škoda, která tím společnosti vznikla, neustále narůstá, nyní podle
Fischera dosahuje stovek milionů korun. "Společnost AMF využije všech dostupných prostředků a bude samozřejmě požadovat náhradu škody. Jednou z možností je mezinárodní arbitráž na
základě smlouvy o ochraně investic uzavřené mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo," uvedl Fischer.

S letadly létala společnost Charter Air, bývalá Fischer Air. Podle
rejstříku Úřadu civilního letectví je jejich majitelem společnost AMF,
která se u soudů domáhá vyškrtnutí letadel z konkurzní podstaty v konkurzu na Fischerův osobní majetek. Nedávno u městského soudu uspěla, správce konkurzní podstaty Josef Cupka se však odvolal k Vrchnímu soudu. Dlouholetý spor tak bude mít pokračování.

Letadla zakoupila společnost AMF v roce 1997, pořizovací cena byla 71 milionů USD (nyní zhruba 1,3 miliardy korun). Současná hodnota letadel se odhaduje na necelých 600 milionů korun. Chátrání letadel chtěl správce konkurzní podstaty zamezit jejich rychlým prodejem s tím, že by se výnos z transakce rozdělil až po definitivním vyřešení sporu. S tím však údajně Fischer nesouhlasil.

Fischer Air vznikla v roce 1996 a jejím zakladatelem byl Václav Fischer. V roce 2003 se jeho firmy dostaly do potíží a novým majitelem se stala společnost K&K Capital Group podnikatele Karla Komárka. Od června 2005 se Fischer Air přejmenovala na Charter Air a v listopadu stejného roku skončila v likvidaci, o které rozhodl její vlastník. V konkurzu je společnost od loňského února.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.