20. listopadu 2008 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česku hrozí další arbitráž

PRAHA Německá realitní společnost ECE Projektmanagement učinila první krok k zahájení arbitráže s Českou republikou. Po Česku požaduje téměř jednu miliardu korun jako odškodné za průtahy ve stavebním řízení při přípravě jejího obchodního centra v Liberci.

ECE Projektmanagement oznámil ministerstvu financí své nároky, a pokud se v následujících šesti měsících se státem nedohodne, měl by se případem zabývat rozhodčí soud. Řekl to jednatel ECE Projektmanagement Praha Josef Tobek.

Ministerstvo financí zatím odmítlo kroky developerské firmy komentovat.
"Ministerstvo financí ČR v současné době studuje oznámení společnosti ECE, detailnější informace ještě není možno poskytnout," řekl mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

ECE pohrozila arbitráží kvůli rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj, které se týkalo její plánované stavby obchodně-společenského centra Galerie v Liberci. Ministerstvo v srpnu zrušilo územní rozhodnutí pro výstavbu Galerie poté, co uznalo námitky nizozemské firmy Multi Development, že se nestala účastníkem stavebního řízení. Multi Development buduje v centru Liberce několik set metrů od Galerie obchodní centrum Forum a s ECE si konkuruje.

Skupina ECE ve 14 zemích spravuje téměř stovku nákupních center. V Česku tato developerská společnost dosud investovala více než 200 milionů eur (téměř pět miliard korun). ECE postavila v Brně nákupní centrum Galerie
Vaňkovka a v Praze letos otevřela nákupní centrum Arkády Pankrác. Kromě
nákupního centra Galerie Liberec nyní skupina ECE plánuje také vybudování
volnočasového areálu se sportovním stadionem a nákupním centrem v Hradci Králové.

Multi Development se zabývá výstavbou městských, obchodních a administrativních center v celé Evropě. V Česku má dosud za sebou  například stavby obchodně-zábavních center Olympia v Plzni a Olomouci nebo Centra Chodov v Praze. V Ostravě se pustila do výstavby Nové Karoliny, jednoho z největších developerských projektů v zemi. Společnost však projekt kvůli finanční krizi výrazně zbrzdila, nyní pokračuje v první fázi jen ve stavbě kancelářské budovy. 
ČTK