Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Česku hrozí zdražení bytů

dům, byty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dům, byty | foto: Lidové noviny

PRAHA České republice stále hrozí, že bude muset od roku 2008 zvýšit DPH na byty a vytápění domácností. Ministři financí EU se nedohodli na prodloužení výjimek na nižší sazbu DPH do roku 2015.

Zároveň tak stále platí, že ČR nepovoleně používá sníženou DPH u dětských plenek. Dohodu opět zablokovalo Německo a jednání budou pokračovat příští týden na úrovni hlav států.

"Jednání potvrdilo, že nová německá vláda nezměnila postoj a zablokovala dohodu o změnách v DPH," řekl novinářům ministr financí Bohuslav Sobotka. Debata proto podle něj byla přerušena a bude pokračovat příští čtvrtek a pátek na unijním summitu, kde se sejdou nejvyšší představitelé členských zemí.

U desítky nových států včetně ČR se měly všechny výjimky na nižší DPH, které končí v letech 2007 a 2008, prodloužit do roku 2015. V opačném případě bude ČR muset zvýšit DPH u bytů a vytápění domácností ze současných pěti procent na základní sazbu, která dnes činí 19 procent, což by vedlo ke zdražení.

Zároveň se podle návrhu měla natrvalo povolit snížená sazba DPH na restaurace a lokální služby, mezi které patří například kadeřníci, čistírny, opravny obuvi či videopůjčovny.

Podle Sobotky souhlasily s tímto kompromisním návrhem britského předsednictví všechny členské státy s výjimkou Německa. Podle něj je dohoda na summitu stále možná. V opačném případě se bude tématem DPH zabývat první lednová schůzka ministrů financí, tedy již pod rakouským předsednictvím. Zástupci Rakušanů již dnes uvedli, že chtějí pokračovat ve snaze dosáhnout dohody.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....